Budizmo logika
Gešė Džampa Tinlėjus „Budizmo logika” (2017)
Leidėjas: Sofoklis
Vertėjas: Algirdas Kugevičius
Puslapiai: 368
Tibetiečių mokytojo Gežės Džamos Tinlėjaus knyga „Budizmo logika“ skirta visiems, norintiems sistemiškai studijuoti budizmo filosofiją ir praktiką, tačiau bus įdomi ir daugeliui skaitytojų, anksčiau nepažinusių budizmo ir jo mokslinio potencialo.
Dignaga (480-540) buvo budizmo logikos ir pažinimo teorijos pradininkas. Dharmakirtis (600-660) parašė išgarsėjusį Dignagos teksto komentarą-traktatą „Pramanavartika”. Jis laikomas vienu iškiliausių Indijos mokslininkų ir budizmo istorikų, vadinamas „logikos karaliumi”. Jo traktatas yra vienas pagrindinių logikos ir gnoseologijos pirminių šaltinių visoms Tibeto budizmo mokykloms. Dignagos ir Dharmakirčio sukurta logikos sistema yra Tibeto budizmo filosofinių studijų ir meditacijos pagrindas.
Šioje knygoje Gešė Tinlėjus atskleidžia trijų „Pramanavartikos“ skyrių turinį, meistriškai ir paprastai išdėsto budizmo logikos principus, taip pat pateikiami klausimai-atsakymai bei loginiai disputai, kuriuose klaustytojai lavinosi vadovaujami mokytojų.
Garbusis Gešė Tinlėjus savo mokiniams sako, kad budizmo logika ir filosofija – tai vaistas, kurį jie turi vartoti, siekdami sutramdyti savo protą ir atskleisti jo gerąjį potencialą.
Skaitytojai supažindinami su budizmo fenomenologijos pagrindais, pažinimo rūšių klasifikacija, reiškinių lyginamosios analizės logika, išprotavimo teorija ir trimis teisingų išprotavimų sąlygomis, loginių požymių tipologija, netiesioginio ir tiesioginio pažinimų rūšimis, kas tampa atviro proto pagrindu, leidžiančiu išsivaduoti nuo išankstinių nuomonių, logiškai nepagrįstų apibendrinimų, perdėtų teiginių bei mokina orientuotis painiose kasdienio gyvenimo situacijose.
Naujausi komentarai