Ogiustas Kontas: žmogaus ir mokslų raida

Paveikslėlio šaltinis: wikipedia.org

Ogiustas Kontas (pranc. Auguste Comte, 1798-1857) prancūzų filosofas, sociologijos ir pozityvizmo doktrinos įkūrėjas. Jo šūkis – „matyti, kad numatytume“ (pranc. voir pour prévoir).

Svarbiausias jo veiklas – „Traktatas apie pozityviąją filosofiją“. Trijų pakopų dėsnis vadinamas jo teorijų pagrindu. Šis dėsnis teigia, kad individo ir žmonijos intelektuali bei socialinė raida praeina tris stadijas:

  • Teologinė arba fiktyvioji (vaikystė). Šioje stadijoje žmogus ieško tikrosios visų daiktų prigimties, priežasties ir tikslo, siekia absoliutaus pažinimo ir atranda Dievą, pagal kurio valią viskas sutvarkyta.
  • Metafizinė arba abstrakčioji (jaunystė). Šioje stadijoje Dievo galią pakeičia abstrakčios esmės, kuriomis gali vadovautis žmogaus mąstymas.
  • Mokslinė arba pozityvioji (brandos metas). Trečioje stadijoje žmogaus žinojimas remiasi vien tik stebėjimu bei patyrimu, žmogus suvokia negalintis sudaryti absoliučių sąvokų. Iš empirinio stebėjimo ir loginio mąstymo ryšio sprendžiama apie santykių tarp fenomenų pastovumą.

Kiekviena pakopa atitinka tam tikrą visuomenės formą: teologinė pakopa – bažnytinę-feodalinę,
metafizinė – revoliucinę, pozityvioji – mokslinę-pramoninę.

Trijų stadijų dėsniui atliepia enciklopedinis dėsnis, pagal kurį, mokslai sudėliojami į tam tikrą hierarchinę tvarką. Tai tam tikra mažėjančio visuotinumo arba didėjančio sudėtingumo seka. Hierarchija prasideda astronomija, kuri pagal tuometinę žinojimo būklę buvo visuotiniausias mokslas, atsiskleidžiantis grynai matematiniais dėsniais. Po šios dangaus fizikos eina žemės fizika, kuri čia prideda eksperimentą, kaip matematinį matavimą, ir taip didesnį jos objektų sudėtingumą pagrindžia subtilesniu metodu. Po fizikos eina chemija su savo elementų ir ryšių klasifikavimu. Tada atsiranda šuolis iš neorganinės į organinę gamtą, biologijos mokslas. Jos dar didesnį sudėtingumą atitinka palyginimo metodas. Galiausiai didžiausio sudėtingumo mokslas yra socialinė fizika, kurią Kontas pavadina sociologija.

Šaltiniai:
Berndas Lutzas (2008). Metzlerio filosofų žinynas.
Kunzmann Peter, Burkard Franz-Peter, Wiedmann Franz (1998). Filosofijos atlasas.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code