Proto amžius

Steven Pinker „PROTO AMŽIUS. Mokslas, humanizmas ir pažanga mūsų laikais“ (2020)
Originalus pavadinimas: Enlightenment Now
Išleido: Tyto alba
Vertė: Kęstutis Šatkauskas
Viršelio dailininkė: Ilona Kukenytė
Redakotorė: Jolita Parvickienė
Puslapiai: 637
ISBN: 9786094664649

Jums atrodo, kad pasaulis griūva? Kad raidos ir pažangos sąvokos nebeteko prasmės? Autorius parodo, jog gyvenimas, sveikata, saugumas, taika, pažinimas gerėja ir laimė didėja, ir tai vyksta ne tik Vakaruose, bet ir visame pasaulyje. Billas Gatesas sako: „Proto amžius“ – mano nauja visų laikų mėgstamiausia knyga“.

Pasak S. Pinker, šį visuotinį gerėjimą nulėmė ne kokios nors nežemiškos jėgos. Tai Apšvietos, kitaip – Proto, amžiaus dovana: ta epocha padėjo suprasti, kad protas, humanizmas ir mokslas skatina žmonijos klestėjimą. Tačiau dabar šiems idealams kaip niekad reikalinga parama. Jie nukreipti prieš daugelį destrukcinių žmogaus prigimčiai būdingų dalykų: gentinę santvarką, autoritarizmą, demonizavimą, maginį mąstymą, kuriais taip mielai manipuliuoja demagogai, stengdamiesi mus valdyti.

„Proto amžius“ gina idealus, ant kurių pastatyta pasaulio gerovė, jų mums reikia, kad galėtume kovoti su iškylančiomis problemomis ir toliau vystyti pažangą. Stevenas Pinkeris intelektualiai ir pagrįstai, tačiau su nemenka optimizmo doze deklaruoja mokslo ir humanizmo reikšmę mūsų laikams. Pačia bendriausia prasme tai – knyga apie tai, kodėl ir kaip mūsų pasaulis eina geryn.


Steven Pinker is the Johnstone Family Professor of Psychology and a Harvard College professor and he is the author of the new book, „The Better Angels of Our Nature: Why Violence has Declined.” Rose Lincoln /Harvard Staff Photographer

Steven Pinker – Harvardo universiteto psichologijos profesorius, tyrinėjantis pažinimo, kalbos ir socialinių ryšių tarpusavio sąsajas. Jis – The Time įtakingiausių pasaulio mąstytojų sąraše, du kartus buvo nominuotas Pulitzerio premijai. „Proto amžius: mokslas, humanizmas ir pažanga mūsų laikais“ – revoliucinga knyga, aktuali kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, ilgalaikis Publisherʼs Weekly ir The New York Times bestseleris.

Ištraukos:

„KAS YRA ŠVIETIMAS? 1784 m. taip pavadintoje savo esė Immanuelis Kantas paaiškino, kad švietimo esmė yra „žmogaus išvadavimas iš nesavarankiškumo, dėl kurio žmogus pats kaltas“, nes stokoja „pasiryžimo ir drąsos ir paklųsta religinės ar politinės valdžios „dogmoms ir taisyklėms“. Jis paskelbė epochos šūkį„“Turėk drąsos naudotis protu!“ ir jos pamatinį mąstymo ir žodžio laisvės reikalavimą“

*

„Intelektualinė kultūra nėra pasirengusi tvarkytis su tendencingu negatyvumu. Iš tikrųjų budriai stebėdami aplink vykstančiais blogybes atveriame rinką pikčiurnoms profesionalams, atkreipiantiems mūsų dėmesį į blogybes, kurias galbūt pražiūrėjome. Bandymai parodė, kad knygą išpeikęs kritikas laikomas profesionalesniu už ją išgyrusį, ir tą patį galima pasakyti apie socialinę kritiką. Visada numatyk blogiausią, tada būsi aukštinamas kaip pranašas“


TURINYS

I DALIS. APŠVIETA
1 SKYRIUS. Turėk drąsos naudotis protu!
2 SKYRIUS. Entro, evo, info
3 SKYRIUS. Kontrapšvieta.

II DALIS. PAŽANGA
4 SKYRIUS. Pažangos baimė.
5 SKYRIUS. Gyvenimo trukmė.
6 SKYRIUS. Sveikata.
7 SKYRIUS. Prasimaitinimas.
8 SKYRIUS. Turtas.
9 SKYRIUS. Nelygybė.
10 SKYRIUS. Aplinkosauga.
11 SKYRIUS. Taika.
12 SKYRIUS. Saugumas.
13 SKYRIUS. Terorizmas.
14 SKYRIUS. Demokratija.
15 SKYRIUS. Lygios teisės.
16 SKYRIUS. Išsilavinimas.
17 SKYRIUS. Gyvenimo kokybė.
18 SKYRIUS. Laimė.
19 SKYRIUS. Egzistencinės grėsmės.
20 SKYRIUS. Pažangos ateitis.

III DALIS. PROTAS, MOKSLAS IR HUMANIZMAS
21 SKYRIUS. Protas.
22 SKYRIUS. Mokslas.
23 SKYRIUS. Humanizmas.

 

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code