DOKUMENTINĖ JUOSTA APIE LIETUVĄ POETO JOSIFO BRODSKIO LIKIME

Vasario 23 d. kino centre „Skalvija“ ir vasario 24 d. Vilniaus knygų mugėje režisierė Lilija Vjugina ir poetas Tomas Venclova pristatys dokumentinės juostos ,,Romas, Tomas ir Josifas“ premjerą. Įkvepianti istorija apie lietuviškus pėdsakus Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio likime nukels į sovietinį laikmetį.

Tai – pirmas filmas apie lietuviškąjį J. Brodskio (1940-1996) gyvenimo tarpsnį. Pirmąsyk Vilniuje sovietų valdžios persekiojamas rašytojas apsilankė 1966 metais. Poeto „romanas su Lietuva“ tęsėsi iki pat jo gyvenimo pabaigos. J. Brodskis yra prisipažinęs, jog kelionės į Lietuvą jam tapo organizmo poreikiu, kurį rašytojo draugai vadina tiesiog meile. Poetui patiko Vilniaus miestas, išsiskiriantis savo neskubiu gyvenimo tempu ir iškalbinga architektūra. Brodskio kūrybos žinovai teigia, kad Vilniaus baroko polifonija, jo bažnyčių siluetų išraiškingumas, rado atgarsį poeto eilėse.

Viešnagės Lietuvoje yra paženklintos asmeninio poeto gyvenimo dramų – čia jis gydėsi nelaimingos meilės sieloje įrėžtas žaizdas. Vienas garsiausių rusų „sidabro amžiaus“ lyrikų savo širdį galėjo valandomis lieti bičiuliui fizikui Ramūnui Katiliui ir jo žmonai Elmirai jų bute Liejyklos gatvėje. Katilių bute Josifas daug piešė, rašė, fotografavo. Šis adresas vėliau tapo žinomas kaip Brodskio vilnietiški namai – šiandien juos puošia poetui skirta memorialinė lenta.

Kitas dokumentinėje juostoje minimas rašytojo draugas – lietuvių poetas, vertėjas, su kuriuo J.Brodskis bendravo jau emigracijoje, – Tomas Venclova. Brodskis dalyvavo T.Venclovos sutuoktuvėse JAV – šie unikalūs kadrai pateko į filmą. ,,Mūsų likimai kažkuo, turbūt, buvo panašūs. Abudu mes nemėgome valdžios ir valdžia nemėgo mūsų. Abiejų mūsų nespausdino arba jeigu spausdindavo, tai būdavo stebuklas ir didelė išimtis. Abudu mes aplinkinėje visuomenėje buvome laikomi tokiais neprisitaikėliais ir keistuoliais“ – filme T. Venclova prisimena santykį su poetu Brodskiu.

Dokumentinėje juostoje pasakojama istorija vyksta sovietiniu laikmečiu, kuomet buvo negailestingai ribojama asmens bei žodžio laisvė, o bet koks pasipriešinimas valdžiai grėsė sunkiomis bausmėmis ar ištrėmimu. Venclova ir Brodskis emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas, tačiau jų likimus sieja meilė Lietuvai, kuri inspiravo ir kėlė begalinį ilgesį.

Filmo scenarijaus autorė ir režisierė Lilija Vjugina yra Rusijos televizinės dokumentikos mokyklos atstovė, daugelio apdovanojimų nominantė ir konkursų laureatė. Naujausias jos darbas – itin asmeniškas, nes Lilija gimė ir augo Vilniuje, Klaipėdos gatvėje, vos dvi minutės kelio nuo namo, kuriame nuolat apsistodavo Brodskis.

Režisierės manymu, Lietuva buvo pirmieji poeto „Vakarai“, čia jis sutiko