Romualdas Ozolas: protingas žmogus

Asociatyvi iliustracija: Josh Rocklage / Unsplash

[N]e protą reikėtų kaltinti, kad žmogus neprotingas, o žmogų, neišsiugdžiusį sugebėjimo protauti!

Šią mintį mes turime įsidėmėti visam laikui, jei norime suprasti, kodėl istorijos bėgyje atsiranda tokia galybė filosofijų, reiškiančių viena: kad žmonės bando aiškintis savo padėtį, savo būvį, buvimą ir būtį, kurdami mintis apie pasaulio daiktus ir jų ryšius, fiksuodami jas kaip daiktų padėties žinojimą, kaupdami jį savyje ir šitaip ugdydami protą – sugebėjimą samprotauti, gaminti protinius daiktų pasaulio atitikmenis, kurių perdavimas kitiems ir perėmimas darosi vienas svarbiausių žmonių rūpesčių, verčiančių kurti mokyklas, mokymą, švietimo sistemas, ieškoti paties geriausio jų veikimo varianto, užtikrinančio proto įsigijimą, jo išsiugdymą kiekvienam.

Protas iš tiesų nėra visagalis, bet galingas. Protas yra viena iš žmogaus dvasios galių, bet pagrindinė, iš kito gyvasties pasaulio jį skirianti galia. Tad ir filosofija, kaip protavimo metodas ir to metodo vertingumo argumentavimo būdas, yra vienas svarbiausių mokslų apie žmogaus žmogiškumą, apie to žmogiškumo esmę. O filosofijos istorija – tai bandymas išsiaiškinti, kaip įvairių filosofijos sistemų kūrybos dėka buvo reiškiami žmogaus žmogiškėjimo siekiai, troškimai giliau, plačiau ir visuotiniau aprėpti ir save, ir aplinką, ir kas iš to išėjo.

<…>

Taigi – protingas žmogus yra mąstantis žmogus. Mąstantis – reiškia žmogus, sugebantis susieti proto turinį su pasaulio realybe. Kokie yra patys bendriausi, nė vienoje filosofijos sistemoje nekintantys, tik įvairiai interpretuojami mąstančio žmogaus bruožai? Kitaip sakant, kokia jo portreto schema?

Mąstantis žmogus – tai save ir aplinką žinoti ir suprasti norintis, to žinojimo ar supratimo siekiantis, juos turintis ir jais besinaudojantis žmogus. Taip mąstantis žmogus suprantamas visais laikais. Žinoti ir suprasti jam reikia dėl to, kad galėtų pakankamai tikrai orientuotis aplinkoje ir joje veikti.

Romualdas Ozolas (1988). Pasakojimai apie filosofus ir filosofiją. Vilnius: Vyturys, 10-11 p.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code