Apie tironiją

 

Timothy Snyder „Apie tironiją“

Išleido: Hubris, 2019.

Vertė: Viktoras Bachmetjevas

Tai dvidešimt pamokų iš dvidešimtojo amžiaus, pritaikytos dabarčiai, remiantis JAV politinių lyderių – A. Hamiltono, J. Adamso, B. Franklino, J. Jay‘aus, T. Jeffersono, J. Medisono, G. Washingtono – patirtimi.

Knyga prasideda Leszek Kołakowski citata: „Būti apgautam politikoje ne pasiteisinimas.“ Ir kviečia skaitytojus pasimokyti iš istorinės patirties bei suvokti politinės tragedijos – tironijos prigimtį.

„Williamo Shakespeare‘o dramoje „Hamletas“ pagrindinis herojus yra doras žmogus, kurį visai teisėtai sukrečia blogo valdovo iškilimas. Persekiojamas vizijų, apimtas košmarų, vienišas ir apleistas, jis jaučia, kad privalo atkurti savo laiko pojūtį. „Išniro laikas. – sako Hamletas. – Prakeiksmas būties,/Kad jį sujungti skirta man lemties!“ (William Shakespeare, „Hamletas“, vertė Alfonsas Nyka-Nyliūnas, Vilnius: Baltos lankos, 1994, p. 76-77.) Mūsų laikas neabejotinai yra išniręs. Mes pamiršome istoriją dėl vienos priežasties ir, jei nebūsime atsargūs, mes jos nepaisysime dėl kitos. Jei norime atnaujinti savo įsipareigojimą laisvei, mums teks atstatyti savo pačių laiko pojūtį.“ (117 pusl.)

Paskutinėje knygos paskaitoje, pavadinimu „Būkite tokie drąsūs, kokie tik galite“, apibendrinančioje kitas, apibrėžiamos neišvengiamybės politikos ir amžinybės politikos sampratos bei pateikiama kritika kaip antlaikiškoms pozicijoms, taip pat iškeliama istorinės kartos svarba bei dabartinė jos stoka.

Bet užbaigiama optimistiška gaida: „Išniro laikas. Prakeiksmas būties,/Kad jį sujungti skirta man lemties!“ Tai Hamletas. Tačiau jis užbaigia: „O, ne! Eime visi kartu!” (125 pusl.)

Istorinio subjekto klausimas mums paliekamas atviras!

Parengė: Živilė Filmanavičiūtė, 2019.09.25

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code