Adam Smith: kuo skiriasi krovikas ir filosofas?
Įvairių žmonių įgimtų sugebėjimų skirtumai iš tikrųjų yra daug mažesni, negu mes manome; ir tie labai skirtingi talentai, kurie atrodo būdingi subrendusiems įvairių profesijų žmonėms, neretai yra … darbo pasidalijimo … pasekmė.
Skirtumą tarp mažiausiai panašių asmenų, pavyzdžiui, tarp filosofo ir gatvės nešiko, manytume, lemia ne tiek prigimtis, kiek įpročiai, papročiai ir išsilavinimas. Kai jie abu atėjo į šį pasaulį, pirmuosius šešerius ar aštuonerius gyvenimo metus jie tikriausiai buvo labai panašūs, ir nei jų tėvai, nei žaidimų draugai nebūtų galėję pastebėti jokių ryškesnių skirtumų.
Maždaug tokio amžiaus arba kiek vėliau jie įtraukiami į labai skirtingas veiklos rūšis. Tada jų gebėjimų skirtumai ima ryškėti ir laipsniškai didėti, kol galiausiai filosofo tuštybė išvis atsisakys pripažinti bet kokį panašumą į nešiką.
Tačiau jei … kiekvienas žmogus turėtų pats sau parūpinti kiekvieną būtiną ar patogumus teikiantį dalyką, kurio stokoja [tada visi] … turėtų atlikti tas pačias prievoles ir nudirbti tuos pačius darbus, ir negalėtų būti tokių darbų skirtumų, kurie vieni patys galėtų sukelti bent kiek didesnę sugebėjimų įvairovę …
Įgimtais gebėjimais ir polinkiais filosofas nesiskiria nuo gatvės nešiko … visiškai nepanašūs žmonių talentai naudingi vieni kitiems; tų skirtingų sugebėjimų produktai dėl bendro polinkio mainikauti, vykdyti tiesioginius bei prekinius mainus sutelkiami, taip sakant, į bendrą sankaupą, iš kurios kiekvienas žmogus gali įsigyti bet kokią jam reikalingą kitų žmonių sugebėjimų ptodukto dalį.
[Kiek dažnai žmonėms reikia kroviko ar filosofo paslaugų?]
Šaltinis: Adam Smith (2013) „Tautų turtas“, I tomas, Vilnius: Margi raštai; 44-45 psl.
Naujausi komentarai