Paskaita apie Albert’ą Camus

Maissa_Bey2013 kovo 29 d. rašytoja iš Alžyro Maïssa Bey skaitė paskaitą apie rašytoją ir filosofą Albert‘ą Camus, skirtą 100-osioms jo gimimo metinėms.

Maïssa Bey kūrinys Nouvelles d‘Algérie apdovanotas Naujosios literatų sąjungos premija. Cette fille-là pelnė Marguerite-Audoux premiją. 2005 m. rašytoja apdovanota Alžyro knygynų premiją už visą kūrybą, kurioje ji drąsiai laužo šios šalies istorijos ir visuomenės tabu, kalba apie tai, kas nutylima, apie praeities ir įvairių kartų konfliktus.

Maïssa Bey yra puikiai susipažinusi su Camus kūryba bei jo biografija. Ji dažnai apie jį kalba ir pristato jį, kaip rašytoją alžyrietį, atveria visai kitu nei įprasta kampu.

Maïssa pasakoja, kad savo užrašų knygelėse, kurias Camus rašė nuo 1935 iki 1959 metų, jis yra nurodęs mėgstamiausių žodžių sąrašą: pasaulis, skausmas, žemė, motina, žmonės, dykuma, garbė, vargas, vasara ir jūra.

Ir tik vienas iš šių žodžių yra parašytas daugiskaita – žmonės. Būtent žmonės yra jo moralinių, politinių, jo veiklos ir mąstymo centre.

Rašytoja sako, kad vienas svarbiausių Camus kūrinių yra „Jungtuvės”, išleistas kartu su kitu kūriniu „Vasara”, 1959 m., iš kurio ji norėtų pacituoti vieną iš svarbiausių, jos manymų, citatų. Šis kūrinys yra esminis, nes jis nurodo kryptį, kurią reikėtų vertinti, tai ką jis vadina žmogiškąja profesija.

„Nelengva būti žmogumi ir tuo labiau nelengva būti grynu žmogumi. Būti grynu žmogumi, tai reiškia atrasti tą sielos lopšį, kur giminystė su pasauliu yra jaučiama, kur kraujo pulsavimas atkartoja antros valandos saulės smūgių pulsavimą.”

Tarp šių svarbių pačiam Camus žodžių yra žmogus, saulė, grynumas, pats pasaulis ir būtent jie padeda suprasti Camus kūrybą. Kitas svarbus žodis yra aušra, aušra kuri reiškia pradžią ir, kaip sakė Jean Grenier, Camus yra aušrų poetas, nes visos aušros ir visos pradžios yra gražios tam, kuris myli gyvenimą.

Po įvadinės paskaitos, trumpos Camus biografijos apžvalgos Maïssa Bey pasiūlė auditorijoje esantiems klausytojams užduoti juos dominančius klausimus ir taip pratęsė renginį…

Paskaitos vaizdo įrašas:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code