Ar post-tiesa – tik šiuolaikinė problema?
Kantas kalbėjo apie transcendentalines sąlygas, t. y. apie daikto galimybę būti tiesa arba klaida. Post-tiesos koncepcija viešajam gyvenimui suteikia idėją, kad mūsų svarstymai apie politiką ir pasaulį nėra susiję su tiesos ir melo klausimais, jie susiaurėja iki sąlygų, kurioms esant, žmogus sprendžia, kas yra tiesa, o kas yra melas. Šioje situacijoje įdomiausia yra tai, kad tai pripažįstama ir kovojama už sąlygas, kurioms esant, nustatomas objekto teisingumas ar klaidingumas.
Post-tiesos samprata apima klausimus: Kas yra tiesa ir kas yra melas? Kokioms sąlygoms esant, nustatoma, kas yra tiesa ir kas yra klaida? [Šiame kontekste klaida – tai melo sinonimas.]
Filosofijoje pirmieji klausimai svarsto visuomenę, kurioje visi žmonės vadovaujasi tokiomis pačiomis prielaidomis ir jų rėmuose sprendžia, kas yra tiesa ir kas yra klaida.
Antros eilės klausimai yra susiję su sritimis, kuriose nesutariame dėl tokių prielaidų, apima jų nustatymą, ir tik tuomet galimybę kalbėti apie melą ar tiesą.
Post-tiesos pasaulis būtent ir susijęs su antrąja situacija. Pvz.: Trumpas tvirtina, kad meluoja The New York Times, o The New York Times tvirtina, kad meluoja Trumpo atstovas spaudai.
Ginčas vyksta ne vardan tiesos, bet vardan sąlygų, kurioms esant nusprendžiama, kas yra tiesa ir kas yra klaida.
Jau Platonas savo veikale Valstybė netiesiogiai kalbėjo apie post-tiesą ir kėlė klausimą – kaip organizuoti sąžiningą valstybę? Ką jos žmonės privalėtų žinoti?
Viena vertus, yra tie, kuriuos Platonas vadina „filosofijos karaliais“, ir kurie išrenkami, remiantis jų talentais: nuo ankstyvojo amžiaus jie mokomi abstrakčiųjų mokslų, tokių kaip matematika, filosofija, muzika ir astronomija, t. y. daugiausia dėmesio skiria pasaulinėms temoms, o ne tam, ką kiti žmonės galvoja.
O kiti žmonės turėtų žinoti tai, kas atitinka jų gyvenimo būdą ir patirtį, bei šiomis žiniomis gyvenime vadovautis. Jiems verta pasakoti apie dalykus, kurie leis gyventi taikiai ir ramiai. Toks Platono planas – stabilios visuomenės formulė.
O kokios visuomenės siekiame mes?
Parengė Živilė Filmanavičiūtė, 2018.08.31
Fono iliustracija Unsplasch
Naujausi komentarai