Jūratė Baranova apie Argentiną

heist

Argentina. Kas gi tai per šalis? Kokia jos kultūra? Koks žmonių mentalitetas? Kokių tikslų jie turi? Kokie jų tarpusavio santykiai, kokia bendravimo kultūra?
Buenos Aires. Pilna literatūrinių įvaizdžių: iš ten kilęs Julio Cortazaras, ten kūrė Jorge Luisas Borgesas, 24 metus gyveno Witoldas Gombrowiczius.
Argentiniečiai – labai draugiška ir sociali tauta. Jie išsiskiria iš kitų Pietų Amerikos gyventojų pagarba Europos kultūrai.
Gombrowicziaus koncepcija: ar kada nors žmogus buvo kur nors kitur, išskyrus save patį? Esate savyje, sako jis, nors būtumėt Argentinoje ar Kanadoje, nes tėvynė, pasak jo, nėra vieta žemėlapyje, bet gyva žmogaus būtis.
Argentiną, Gombrowiczius apibūdina, kaip ankstyvos ir lengvos formos šalį. Drovumas čia išimtis. Todėl, jo manymu, čia nesusiformavo vertybių skalė. O tai jam labiausiai ir patinka. Argentiniečiai nesibjauri, nesipiktina, nesmerkia, nesigėdija. Žmogus – ne kliūtis, kurią reikia įveiti. Žmonės atsipalaidavę. Gombrowicziaus žodžiais tariant, tai dar neapgyvendinta ir nedramatiška šalis.
Apie Argentiną Gombrowiczius mąsto be Borgeso, Cortazaro ar Sabato. Buvo su Borgesu susitikęs, tačiau kontaktas tarp jų neįvyko. Neišvydo jis jame tipiškos Argentinos, toks autorius galėjo gimti ir kitur, sako jis.
Tačiau Borgeso polinkis filosofuoti paveikė ne vieną šiuolaikinį mąstytoją. Foucault archeologijos metodo idėja atėjo į galvą skaitant Borgeso sugalvotą kiniškos enciklopedijos skaičiuotę, kurioje gyvūnus skirsto į: a) priklausančius imperatoriui, b) balzamuotus, c) prijaukintus, d) mažus paršelius, e) undines, f) pasakų, g) valkataujančius šunis ir t.t. Tokia paradoksali, neįprasta, netikėta klasifikacija daro poveikį mūsų mąstymo įpročiams. Borgesas suardo įprastas daiktų susitikimo vietas. Foucault klausia, kur gali susitikti tokie gyvūnai, ir atsako – tik kalboje, tik postmoderniajame diskurse. Realybėje toks susitikimas neįmanomas.
Svetimas miestas pažįstamas intuityviai, plaukiant pasroviui, vadovaujantis miesto siunčiamais slaptais ženklais. Ispanų kalba. Tango garsai. Indėnai. Romantizmas ir emocianalumas.
Borgesas – ne argentinietis, jis anglas, turėjo ir žydiško kraujo.
La Recoleta kapinės – parodaksaliausia Buenos Aires vieta. Šalia kapinių – nuolatinės šventės atmosfera. Kažkas šoka, kažkas buria, kažkas pardavinėja. Gyvenimas verda tarsi nebūtų mirties.

[Parengta pagal pagal Jūratės Baranovos paskaitas ir mokslinę monografiją „Filosofija ir literatūra/ priešpriešos, paralelės, sankirtos“]

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code