Ana Frank: SLĖPTUVĖS VADOVAS

Slapstydamasi nuo nacių Amsterdame su šeima ir draugais Ana Frank rašė dienoraštį nuo 1942 m. iki 1944 m. Ji mirė koncentracijos stovykloje 1945 m. nesulaukusi šešioliktojo gimtadienio.

Pateikiame jos dienoraščio ištrauką apie slėptuvės taisykles, kurias su humoru sukūrė ir aprašė besislapstantys patys žydai.

Kaip Jums atrodo, ar dabar nėra taip, kad visi mes gyvename vienoje didelėje Pasaulio Slėptuvėje, kurioje galioja lyg ir visiškai laisva, bet kartu akivaizdžiai stokojanti gyvybingumo, tikrumo, tyrumo, autentiškumo tvarka, kurią net grėsmės akivaizdoje gebėjo savyje išsaugoti ir išlaikyti to laikmečio žydai?…

SLĖPTUVĖS VADOVAS

Ypatingos žydų ir kitų persekiojamų žmonių priebėgos taisyklės

Veikia ištisus metus. Graži, rami, miškų apsupta vietovė pačiam Amsterdamo centre. Greta nėra jokių kitų gyventojų. Susisiekimu 1-u ir 17-u tramvajumi, taip pat mašinomis ir dviračiais. Ypatingais atvejais, kai vokiečių valdžia draudžia naudotis šiomis transporto priemonėmis, eina pėsčiomis. Jūsų paslaugoms – butai bei kambariai su baldais arba be jų, su maitinimu arba be jo.

Nuomos mokestis. Nėra.

Dieta. Neriebus maistas.

Tekantis vanduo. Vonios kambaryje (deja, pačios vonios nėra), taip pat ant įvairių išorės ir vidaus sienų. Puikūs boileriai jam pašildyti.

Erdvios patalpos laikyti visokiems daiktams. Du dideli šiuolaikiniai seifai.

Nuosavas radijas. Tiesioginis ryšys su Londonu, Niujorku, Tel Avivu ir daugeliu kitų miestų. Nuo šeštos valandos vakaro gali naudotis visi gyventojai, nėra jokių draudžiamų stočių, nekalbant apie tai, kad tik išimtinais atvejais galima klausytis vokiečių stočių, pavyzdžiui, kai jos transliuoja klasikinę muziką ar ką nors panašaus. Griežtai draudžiama klausytis žinių vokiečių kalba (nesvarbu, iš kur transliuojama) ir perpasakoti kitiems.

Poilsio valandos. Nuo 10 val. vakaro iki 7.30 val. ryto, sekmadieniais – iki 10.15 val. Direkcija, atsižvelgusi į aplinkybes, poilsio valandas gali paskirti ir vidury dienos. Kad būtų garantuotas saugumas, poilsio valandų privaloma griežtai laikytis!!!

Pramogos. Kol nebus kitokių nurodymų, ne slėptuvės teritorijoje draudžiamos.

Kalbos vartojimas. Bet kurios paros metu kalbama tyliai. Galima vartoti visų kultūringų tautų kalbas, vadinasi, tik ne vokiečių.

Skaitymas ir laisvalaikis. Draudžiama skaityti vokiškas knygas, išskyrus mokslines ir klasiką, visa kita – pagal pageidavimą.

Mankšta. Kasdien.

Dainavimas. Labai tyliai ir po 6 val. vakaro.

Filmai. Pagal atskirą potvarkį.

Mokymasis. Kassavaitinės stenografijos pratybos. Anglų ir prancūzų kalbos, matematika, istorija – bet kuriuo dienos metu. Apmokama mainais kitokiomis pamokomis, pavyzdžiui, olandų kalbos.

Atskira patalpa smulkiems naminiams gyvūnams, garantuojama gera priežiūra (parazitai į šią kategoriją neįeina, jiems reikia atskiro leidimo).

Valgymo laikas

Pusryčiai. Šiokiadieniais – 9 val., sekmadieniais ir švenčių dienomis – maždaug 11.30 val.

Pietūs. Lengvi. Nuo 1.15 iki 1.45 val.

Vakarienė. Šalti ir / ar karšti patiekalai, įvairiu metu, priklausomai nuo radijo žinių laidų.

Įsipareigojimai maisto tiekimo padaliniui. Būti nuolat pasirengusiems padėti atlikti kontoros darbus.

Maudymasis. Sekmadieniais nuo 9 val. visų gyventojų paslaugoms yra dubuo. Maudytis galima pasirinktoj vietoj – tualete, virtuvėje, direktoriaus kabinete ar kontoros priimamajame.

Alkoholis. Tik gydymo tikslais.

Pabaiga.

Ištrauka: ANA FRANK. Dienoraštis. Alma littera. 2020. P. 78-80

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code