Jūratė Baranova „Borcheso seminaras“

Šie megėjiški garso įrašai nuneš jus į 2013 metų Vilniaus rudenį, į T. Ševčenkos g. 31, antrąjį aukštą, kur jūs, kartu su kitais studentais, dėstytojos kabinete, pasinersite į argentiniečių rašytojo pasaulį.

Filosofė pasakoja apie literatūrinę pažintį su Borcheso kūryba, pristato savo esė, tekstus, refleksijas, kurias aptaria su studentais.

Filosofė Jūratė Baranova (fotografijos autorė: © Živilė Filmanavičiūtė)

 

1 paskaita >>

Pažintis su Borcheso kūryba, aptariama esė rinktinė Café Tabac : litauiska essäer [Kavinė Tabac: Lietuviškos esė], rašymo peripetijos bei jos pristatymo Stokholme istoriją [istorija „Kaip surasti Jorgeʼs Luiso Borgeso namą?”].

Seminaro metu rekomenduojami skaityti tekstai: Chorchė Luisas Borchesas  „Fikcijos“, Jūratė Baranava „Edgaras Poe: kelios perskaitymo strategijos“ Metai 2009, gruodžio mėn., 12 nr., 114-20 psl. [tekstas], tęsinys yra Ana Audicka „Filosofiniai motyvai Chorche Luiso Borcheso kūryboje“, Ana Audicka „Filosofiniai motyvai Jorge’s luiso Borgeso kūryboje“, Naujoji romuva, 2010, nr. 1, 45 p. [internete PDF],  Edgaro Po „Raudonoji kaukė“, Arthur Schopenhauer „Pasaulis kaip valia ir vaizdinys“, Spinozos veikalai, George Berkeley filosofija, Emanuelis Svedenborgas… Dalyvauja magistro ir bakalauro studijų studentai.

2 paskaita >>

Šis užsiėmimas skirtas psichoanalizės permąstymui ir jos kritikai, Chorchė Luiso Borcheso, Edgaro Alano Po, Jacques’ao Derrida, Jacques’o Lacano kontekste. Antroje užsiėmimų ciklo dalyje profesorė supratusi, kad dar tik semestro pradžia ir studentai nepasiruošė, nesusipažino su jos rekomenduotais tekstais, nepadarė namų darbų, seminarą skiria tų tekstų skaitymui.

Geriausia turbūt klausytis atsivertus Edgaro Po apsakymą „Pavogtas laiškas“ [iš „Raudonosios mirties kaukė: apsakymų ir novelių rinktinės“] ir kartu sekdami skaitantį studentą savo tekste išgirsite įdomius profesorės klausimus, intarpus, replikas, komentarus, pajuokavimus, tai vienoje, tai kitoje vietoje. Analogiška klausymo strategija tinka ir toliau sekant kaip Jūratė Baranova (Rubavičienė) pati skaito studentams savo tekstą „Edgaras Poe: kelios perskaitymo strategijos“ Metai 2009, gruodžio mėn., 12 nr., 114-20 psl. [tekstas]. Aišku, vėlgi, lieka tik padūsauti dėl įrašo kokybės, bet nusprendėme, kad geriau toks, nei jokio.

3 paskaita >>

Seminaras skirtas apsakymo „Tlön, Uqbar, Orbis Tertius“ skaitymui ir aptarimui, kuris yra paskelbtas rinkinyje „FIKCIJOS“ [išleistas „Baltų lankų” lietuvių kalba 2000 metais].

4 paskaita >>

Tyrinėjamas Ch. L. Borgeso „Griuvėsių rate“ ir kiti apsakymai, lyginama Gavelio ir Borgeso kūryba, paralelės. Profesorė dalinasi autobiografiniais faktais, pavyzdžiui, džiaugiasi tuo, kad Borgeso ir profesorės anūko gimtadieniai sutampa,  pasakoja savo įspūdžius iš kelionių po Ameriką ir etc. Neformalūs pokalbiai, diskusijos, tekstų, filmų aptarimai  ir garsus juokas trunka net 3 valandas. Rekomenduojamas straipsnis: Ana Audicka. Ričardas Gavelis ir Jorge Luisas Borgesas [tekstas].

5 paskaita >>

Aptariami tokie kūriniai kaip: Teologai, Smėlio knygą, Dievo rašmenys ir kiti. Intarpuose profesorė dalinasi savo autobiografiniais faktais, filosofinėmis įžvalgomis, kurios vienaip ar kitaip plėtoja interpretacinį rašytojo istorijų lauką, sykiu leidžia priartėti ir prie Jūratės Baranovos vidinio pasaulio.

6 paskaita >>
Apsakymai iš „SMĖLIO“ knygos: „Veidrodis ir kaukė“, „Pavargusio žmogaus istorija“, „Trisdešimties sekta“, „Nevertasis“, „Broudžio pranešimas“ [seminaro data 2013.11.21].

7 paskaita >>
Pokalbis apie apsakymus „Laukimas“ (FIKCIJOS), „Evangelija pagal Morkų“ (SMĖLIO KNYGA), „Mėlynieji tigrai“ (SMĖLIO KNYGA). Kai diskusija pakrypsta apie ginklus ir paminimas Leopoldas, urimas omenyje LEU studentas ir tuometinis magistrantas Leopoldas Malinauskas, plačiau žinomas kaip tarologas [2013-11-28].

8 paskaita >>
Aptariami apsakymai iš „SMĖLIO“ knygos „Du karaliai ir du labirintai“, „Nemirtingasis“, „1983 metų rugpjūčio 25 diena“.
Profesorės atsiminimai apie pamilta Egiptą, istorijos apie kapų plėšikus pasisuka link pamąstymų žmogaus prigimties tema, apie tai kas yra paslaptis, ką rašo Derrida, kas yra ontologinis logocentrizmas, filosofinis tekstas, transendentalinis realizmas… Diskusijos apie labirintus [minmas menininkas, labirintų meistras ir ezoterikas iš Peterburgo Sergey de Rocambole], akmenis Molėtų rajone, Vydeniškėse, nemirtingumą. Egzistencinė filosofija, daug juoko ir geros nuotaikos…
Tai paskutinis įrašas iš Chorchė Luisui Borchesui skirto ciklo, data 2013.12.05.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code