Kiekvienas žmogus

Philip Roth „Kiekvienas žmogus“ (2019)
Išleido: Vaga
Vertė: Laimantas Jonušys
Puslapių: 144

Niekas negali atimti gyvybingumo iš berniuko, kurio nepažeisto kūno liekna torpedėlė šėlstančiame Atlanto vandenyne didelėmis bangomis slydo šimtą jardų iki pat kranto. Ak, tas nerūpestingumas, tas sūraus vandens kvapas ir svilinanti saulė! Dienos šviesa prasiskverbia visur, galvojo jis, kiekvieną vasaros dieną ta šviesa žėri atsispindėdama nuo gyvos jūros.

Philipas Rothas (1933–2018) – amerikiečių moderniosios literatūros klasikas, Pulitzerio, Bookerio, Nacionalinės knygų ir kitų tarptautinių premijų laureatas, vadintas vienu iš realiausių pretendentų 2018 m. Nobelio literatūros premijai gauti.

Romanas Kiekvienas žmogus, siejamas su to paties pavadinimo XV a. anglų pjese, moderniai interpretuoja universalias kaltės, išganymo ir pasmerktumo temas. Pasakojimo centre – paprastas eilinio žmogaus gyvenimas: šviesi vaikystė tėvo juvelyrinių dirbinių ir laikrodžių parduotuvėje, darbas reklamos agentūroje, įtempti šeimyniniai santykiai, neryžtingos savojo kelio paieškos, kartėliu paženklinti klaidingi pasirinkimai, neblėstantis meilės troškimas, o galiausiai bauginanti akistata su vis labiau senstančiu savo kūnu, vienatvė ir skausmingas pripažinimas, kad tikroji meilė buvo visai šalia… Tai subtili odė gyvenimo geismui savo mirtingumo akivaizdoje.

2007 m. knyga pelnė PEN/Faulknerio premiją, yra išversta į daugiau nei 24 kalbas.

Septyni negirdėti faktai apie amerikiečių literatūros klasiką Philipą Rothą

Philipas Rothas – amerikiečių moderniosios literatūros klasikas, vadinamas vienu reikšmingiausių pasaulio romanistų, per savo gyvenimą parašęs trisdešimt vieną knygą. Kai kuriose jų pasakojama apie pramanyto personažo Natano Cukermano gyvenimo vingius, kitose dalyvauja fiktyvus pasakotojas Philipas Rotas – šitaip autorius suteikdamas balsą XX ir XXI amžių amerikiečiams gvildeno sudėtingą jų patirtį. Rašytojui dar gyvam esant jo literatūros vertė buvo plačiai pripažinta JAV ir užsienio šalyse. Iš daugelio įvertinimų paminėtinos tarptautinės Pulitzerio ir „Man Booker“ premijos, taip pat rašytojas du kartus tapo Nacionalinės knygų kritikų ir Nacionalinės knygos premijų laureatu.

Leidykla VAGA neseniai išleido jo romaną „Kiekvienas žmogus“, 2007 m. pelniusį PEN/Faulkner apdovanojimą ir išversta į daugiau nei į 24 kalbas. Romanas siejamas su to paties pavadinimo XV a. anglų pjese, moderniai interpretuoja universalias kaltės, išganymo ir pasmerktumo temas. Pasakojimo centre – paprastas eilinio žmogaus gyvenimas: šviesi vaikystė tėvo juvelyrinių dirbinių ir laikrodžių parduotuvėje, darbas reklamos agentūroje, įtempti šeimyniniai santykiai, neryžtingos savojo kelio paieškos, kartėliu paženklinti klaidingi pasirinkimai, neblėstantis meilės troškimas, o galiausiai bauginanti akistata su vis labiau senstančiu savo kūnu, vienatvė ir skausmingas pripažinimas, kad tikroji meilė buvo visai šalia. Knyga nominuota šių metų „15min“ knygų rinkimuose grožinės verstinės literatūros kategorijoje.

Nepaisant to, kad lietuviškai be minėtos autoriaus knygos yra išverstos dar trys – „Apmaudas“, „Portnaujaus skundas“ ir „Amerikietiška pastoralė“, tai tik maža dalis jo kūrybinio palikimo. Apie pačio autoriaus biografiją taip pat nėra plačiai žinoma. Įdomu, tai, kad amerikiečių klasiku vadinamo autoriaus šeimos šaknys europietiškos. Koks buvo rašytojo gyvenimo kelias iki tampant pasaulinio pripažinimo sulaukusiu autoriumi, dalinamės keliais įdomiais faktais apie P. Rotho asmenybę.

1. Rašytojas gimė 1933 m. kovo 19 d. žydų kilmės amerikiečių šeimoje. Nepaisant to jo tėvų šaknys – Vengrijoje ir Ukrainoje. Rothas užaugo žydiškojoje Vykvaiko (Niuarko) dalyje – į šias vietas nuolat grįždavo savo kūryboje.

2. Mokykloje turėjo gerą humoro jausmą ir buvo komikas. 1950 m. baigęs Vykvaiko gimnaziją, studijavo anglų literatūrą Bucknellio ir Čikagos universitetuose.

3. 1959 m. išleido apysaką ir apsakymų rinkinį „Sudie, Kolumbai“, knyga buvo įvertinta Nacionaline knygos premija. Dar po dešimties metų ketvirtas, vienas kontraversiškiausių rašytojo romanų – „Portnojaus skundas“ susilaukė didelio kritikų ir skaitytojų pripažinimo, įtvirtindamas P. Rothą, kaip vieno geriausių jaunų amerikiečių rašytojų. Rašytojo teigimu, knyga negali konkuruoti su filmu. Tačiau būtent pagal šiuos autoriaus kūrinius – „Sudie, Kolumbai“ ir „Portnojaus skundas“ sukurti filmai.

4. Rašytojas buvo ateistas. Jo teigimu, „kuomet žmonės nustos tikėti dievu, pasaulis taps geresne vieta gyventi“. Naujausiame jo romane „Kiekvienas žmogus“ taip pat nagrinėjama bedievystės, žmogiškos kaltės ir atpildo tema.

5. 2010 m. JAV prezidentas Barackas Obama apdovanojo P. Rothą Nacionaliniu humanistikos medaliu.

6. Paskutinius šešerius savo gyvenimo metus Rothas neberašė. Rašymas jam buvo išlikimo sąlyga, o kartu ir apsauga nuo dar didesnio blogio. Pasak amerikiečių klasiko, jei nebūtų rašęs, nebūtų buvęs gyvas. Užsispyrimas, o ne rašymas jam išgelbėjo man gyvybę.

7. Nors P. Rothas buvo vadintas vienu iš realiausių 2018 m. Nobelio literatūrinės premijos pretendentų, tačiau mirė prieš pat ceremoniją. O Nobelio apdovanojimų įteikimas dėl įvykusio priekabiavimo skandalo atidėtas kitiems metams. 2018-ųjų premija atiteko lenkų rašytojai Olgai Tokarczuk.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code