„Mokslo sriuba“: kodėl svarbu mąstyti kritiškai?
Ką manote apie siūlomus naujus mokesčius? Ar pritariate dvigubos pilietybės idėjai? O Lietuvos narystę Europos sąjungoje ar palaikote? Nuoširdūs atsakymai į keletą tokių klausimų gali padėti išsiaiškinti, kokios jūsų politinės pažiūros, kad kitą kartą kam nors paklausus jūsų nuomonės svarbiu klausimu, galėtumėte nesukdami galvos atsakyti: „Aš visuomet už … (įrašykite savo ideologiją) idėjas!”. Atrodo, naudinga taip tiksliai žinoti savo nuomonę. Bet ar tikrai?
Ideologijos – tai savotiški idėjų apie tai, kokia turėtų būti visuomenė, rinkiniai, kurie nusako asmeninio veikimo, sprendimų priėmimo kryptį. Vadovaujantis tokia nusistovėjusia pasaulėžiūra lengviau rasti nuoseklius atsakymus į sudėtingus, visai visuomenei aktualius klausimus. Ir visgi Vytauto Didžiojo universiteto filosofijos prof. Gintautas Mažeikis perspėja, kad toks sprendimų priėmimo būdas gali būti labai pavojingas. Aklai vadovaudamiesi kitų mintimis prarandame gebėjimą formuoti asmeninę nuomonę apie tai, kas vyksta aplinks mus. Be to, esame linkę lengvai pasiduoti kitų įtakai, nebežinome, kaip savarankiškai analizuoti ir spręsti mums kilusias problemas.
Lietuviai retai dalyvauja demontracijose, protesto akcijose. Dalyvaujančiuosius jie dažnai kritikuoja dėl nevykusių reikalavimų, šaipomąsi iš jų naivumo. Ir visgi būtent tokiuose renginiuose atsiskleidžia, kas pasirenka niekur nesikišti ir tyliai priimti kitų priimtus sprendimus, o kas yra pakankamai savarankiškas, kad ryžtųsi kritikuoti nusistovėjusią situaciją, ginti savo pozicijas. Buvimas šiek tiek maištininkais, viešos diskusijos, apsikeitimas naujomis, gal iš pirmo žvilgsnio nepopuliariomis, nuomonėmis padeda inicijuoti svarbias permainas. Ir nors mąstyti nepriklausomai nuo ideologijų ir daugumos nuomonės – drąsos reikalaujantis žingsnis, tačiau jį žengti būtina, siekiant sukurti sėkmingą valstybę.
Pirma dalis >>
Naujausi komentarai