GYVENTI YRA SMAGU: Sostinės dienų (2020) fotoreportažas

Saulėtą rugsėjo penktadienį Vilniaus miesto centre susirinko skirtingų profesijų kūrėjai: tiek knygų, tiek taikomosios dailės, tiek meno, tiek kultūros žmonės su savo autorystės vaisiais ir jų gerbėjai, bei atsitiktinai užklydę ar pasivaikščioti ir papramogauti išėję žmonės.

Apostrofos leidyklos knygos

Leidyklos HUBRIS knygos

Jei Sokratas savo laiku mėgo vaikštinėti po turgų ir klausinėdamas kabinėjosi prie žmonių: kas yra gėris? Kas yra teisingumas? Koks žmogus yra išmintingas ir doras? Kas yra laimė? Ir t.t. Tai šįsyk, atvykę į miesto šventę, tai daryti vengėme. Nors mus domina geros knygos bei žavi gražūs daiktai, kelti klausimą, kas yra tikrasis menas, tikroji literatūra ar muzika, nutarėme kitą kartą, apie kičą stengiamės tylėti, remdamiesi to paties Sokrato plačiai paplitusia ištara: „Kiek daug pasaulyje daiktų, kurių man nereikia.”

Tačiau šiek tiek papasakosime ir parodysime, ką nugirdome, pamatėme.

Knygų aikštėje įspūdingas eiles skaitė bei pristatė romaną Lengva nebus (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020) filosofas, poetas, rašytojas Liutauras Degėsys. Kadangi autorius pats dėsto filosofiją, sulaukė iš fotografo Jono Staselio nūdienos žmonėms aktualaus klausimo: kaip pakito prasmės nuo to laiko, kai rašytojas pats pasirinko filosofijos studijas, kodėl jas pasirinko ir kodėl šiandienos jauni žmonės renkasi studijuoti filosofiją?

„Dabar 95 procentai gyvenimo vyksta mano galvoje,” – atsako filosofas, – „prieš 20 metų tas santykis tikriausiai sudarė 40-60 proc., prieš 40 metų – ko gero 10-90 proc., kitaip sakant, aš tiesiog gyvenau, ir, man atrodo, gal jauni žmonės irgi tiesiog dabar gyvena. 10 procentų apsilanko galvoje, jeigu turi laiko. Perspektyvoje teks visiems mums po truputį kraustytis į galvą… Filosofija taip pat yra ta sritis. Lakūnai ir stiuardesės, ir baleto šokėjai išeina į pensiją, kai mes, filosofai, tik pradedame, kokių keturiasdešimties, nes iki to laiko, aš manau, tiesiog taip yra – norisi gyventi… Gyventi yra smagu.”

Pašnekovai taip pat diskutavo apie bendrą Lietuvos kultūrinį kontekstą, kas sieja rašymą ir fotografiją, kokie Liutauro Degėsio kūrybiniai įpročiai – rašymo ypatumai bei aptarė dar daug įdomių gyvenimo reiškinių.

Filosofas, poetas, rašytojas Liutauras Degėsys

Fotografas Jonas Staselis kalbina Liutaurą Degėsį.

Fotografas Jonas Staselis kalbina Liutaurą Degėsį.

Fotografas Jonas Staselis kalbina Liutaurą Degėsį.


Dailininkas Vidas Vagnorius, išgirdęs žodį „filosofija”, maloniai mums šypsosi ir prisimena studijų metus, praleistus Dailės akademijoje:

Dailininkas Vidas Vagnorius

Dailininkas Vidas Vagnorius

Mugėje sutikome keramikės Solveigos Gutautės zuikį-keistuolį bei dėmesį patraukė jos sukurtos karalaitės skvarbus žvilgsnis:

Sustojome ties menininkės-„Spalvų karalienės” Idalijos Grigonės ryškiais, be galo spalvingais paveikslais:

Išgirdome iš Skydra Jewelry atstovo pasakojimą apie unikalią rankų darbo papuošalų techniką ir supratome, kad lietuviai ne tik talentingi, bet ir nagingi žmonės:

Sutvėrimų art autorius pasakojo, kad šie fotografuojami sutvėrimai labai jau blizga:

Miesto šventėje pamatėme daugybę unikalių, autentiškų ir nelabai daiktų:


Šeštadienį, apsilankę Sostinės šventėje, tikimės šį pasakojimą papildysite ir pratęsite.

Fotoreportažo autorė: Živilė Filmanavičiūtė, 2020 m. rugsėjo 05 d.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code