Fantazijos erdvė

tigras

Stiprūs impulsai. Kokios jėgos kuria fantazijas? Fantazija, pasak Žižeko, yra vidujai susieta su jusliniais mūsų pačių kūno impulsais. Kaip tik savo kūniškų potraukių ir kūno geismų atžvilgiu mes labiausiai išplėtojame savo fantaziją, savo privatų mitą. Tačiau ar šias emocijas skatina vidinio tuštumos ir silpnumo bei pažeidžiamumo pojūtis?

Faktiškai mūsų stipriausi jusliniai impulsai kyla iš gyvenimo stiprybės. Malonumas ir skausmas yra pasyvūs, reaktyvūs jausmai, silpnos galios. Stiprūs, aktyvūs impulsai yra juokas ir ašaros, palaiminimas ir prakeikimas. Sistemoje, kur viskas veikia, gyvenimo stiprybė aktyviai suieško tai, kas nuostabu, nevykę, nefunkcionalu bei absurdiška, ir palaimina visa tai juoko protrūkiu. Gyvenimo stiprybė suranda žuvusio didvyrio, nuo oro užterštumo kritusio kolibrio kūną ir pagerbia juos savo širdgėla ir ašaromis.

Ar nematome fantazijose, kurias šis žmogus išplėtojo, stiprių impulsų nepaisyti visų nelaimių smūgių, juoktis pro ašaras iš likimo? Jo fantazijos erdvės figūros – ernis ir tigras – sustiprina skausmo, kuris užeina antrą valandą nakties, ataką ir suintensyvina jo stiprybę bei tos stiprybės jausmą. Tiek, kad jis pajėgė atsispirti skausmui bei mėgautis galia daryti ir susižavėjęs stebėti, kaip jo kūnas virsta siaubingais pavidalais.

[Lingis Alphonso. Bendra kalba, paskiri balsai. Vilniaus paskaitos. Vilnius: Baltos lankos. 2010. P. 199, 200]

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code