Semion Kaplan piešinių paroda: Mano vakarykštė siela

Semion-Kaplan

2013 m. rugpjūčio 01 d. vyks Semiono Kaplano piešinių parodos „Mano vakarykštė siela” atidarymas. Galerija «Šofar», Mėsinių g. 3a/5, Vilnius, I-V 12-18, VI 12-16.

Tai tikrai nepaprasta – atrasti pasaulį savyje bei atrasti save pasaulyje. Šito siekiama ilgai, kartais visą gyvenimą. Ir kai galvoji, kad tu jau kažką supratai, netikėtai pasirodo, kad vidinis nerimas veda tave vis toliau ir toliau. O prieš akis vis dar daug neapibrėžtumų. Ir tu suvoki, kad savęs pažinimas – tai procesas, – begalinis judėjimas laike bei erdvėje, mintyse ir jausmuose.

„Aš daug piešiau. Visur, kur tik įmanoma. Tai teikė man malonumą. Mane sužavėjo pats procesas, tai yra kūrybos procesas.”, pasakoja Semion Kaplan. – „…Ir knygos apie meną. Skaitymas godžiai. Stebuklingas pasaulis man atsivėrė šiose knygose. „

Semion Kaplan gimė 1948 m. Vilniuje. 1972 m. baigė Vilniaus inžinerijos-statybos institutą (dabar VGTU). Jau studijų metu susidomėjo grafika, kuriai nuo vaikystės buvo neabejingas. Nuo tol piešimas tarsi eina šalia – šalia darbo, šalia kasdieninės veiklos, kartais pakeičiant ją.

Ką žiūrovai pamatys parodoje?

Dauguma jaunystėje domėdavosi poezija, piešimu, bet nedaugelis išsaugojo šį susidomėjimą visam gyvenimui.

Semion Kaplan pradėjo piešti, kai dar studijavo institute. Būtent tada jį ypač sudomino impresionistų kūryba. Vėliau susipažino su Edvardo Munko kūriniais, rusų avangardo menu, ir pagaliau – rimtas užsiėmimas fotografija. Temos dažniausiai kuriamos nuo susidariusio įspūdžio iš perskaitytų knygų. Didelį įkvėpimą duoda muzika, kuri taip pat sąlygojo naujos piešinio temos atsiradimą.

Iš parodų rūmuose vykusios Semiono Kaplan kūrinių ekspozicijos:
„Jeigu mano darbai įkvėps jus pamąstymams apie kažką tylų, ramų, svarbų jums, vadinasi jie sukurti neveltui”, sako autorius.

Nors ši paroda neturi specialaus pavadinimo (tai tiesiog vieno autoriaus ekspozicija), pavadinti ją galima šitaip: „Veidai”. Portretai atlikti autoriui būdinga maniera, kuri parodo autoriaus stiliaus individualumą, kuri žiūrovui pasakys daug: papasakos apie džiaugsmą bei sielvartą, apie meilę bei išmintį, apie amžiną bei trumpalaikį… Neabejotinai šios temos yra visada įdomios bei aktualios, tačiau kiekvienas naujas požiūris yra tikrai vertingas, nes kiekvienas iš mūsų per tūkstantmetį tarsi vėl atpažįsta save.

Semion Kaplan darbai pateikti parodoje yra mėginimas pamatyti amžinąsias tiesas savo akimis.

„Paprastai, mano darbai nėra kažko konkretaus atspindys. Jų kūrimo priežastys kartu su realiais daiktais, veidais, reiškiniais, – gali būti tiesiog asociacijos, kurias sukelia bet kas, tame tarpe muzika. Todėl neverta ieškoti kažkokios potekstės. Pasistenkite pajusti kūrinius, kaip pajuntate muziką. Ir gal būt Jums atsivers kažkas labai artimo, kas sujaudins tik Jus.”

Parodos, paskelbimai, įsigijimai:

Parodų rūmai (ŠMC) 1990
Parodų rūmai (ŠMC) 1992
Profsąjungos rūmai 1994
Šolomo Aleichemo žydų mokykla 1994
Всероссийский выставочный центр (ВВЦ) Maskvoje, „Mirties tema šiuolaikiniame mene“ 2008
Marinos Klark privati galerija Londone 2010
Keletą darbų įsigijo Lietuvos žydų muziejus
Tris kūrinius įsigijo Novosibirsko muziejus – „Новосибирский музей мировой погребальной культуры“
Daug darbų dabar yra privačiose kolekcijose Izraelyje, JAV, Kanadoje, Rusijoje, Lietuvoje, Baltarusijoje ir kt.
Publikacijos laikraščiuose, Lietuvos rašytojų sąjungos žurnalas „Vilnius“
2013 m. Izraelyje buvo išleista Elenos Teks eilėraščių knyga su Semion Kaplan iliustracijomis.

„Šiemet sukanka 70 metų Vilniaus geto likvidacijai. Džiaugiuosi, kad ši paroda – mano kuklus indėlis į bendrą paminėjimą.”

Šaltiniai:
«Эхо Литвы»,1991m. gruodžio 04 d.
«Эхо Литвы»,1990m. spalio 25 d.
«ЛИТВА СОВЕТСКАЯ», 1990 m. spalio 29 d.
«Литовский ИЕРУСАЛИМ»“, 1990m., sausis.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code