Pasaulinė Filosofijos diena: išminties meilė ir politika
Prieš 400 metų (1619) neramią lapkričio naktį žymų prancūzų mąstytoją Renė Dekartą aplanko trys sapnai, kurie padeda jam suformuluoti savo garsųjį filosofinio mąstymo metodą – abejoju, vadinasi mąstau (lot. dubito, ergo cogito). Gal neatsitiktinai ir Pirmoji Pasaulinė Filosofijos dienos ceremonija įvyko Prancūzijoje, 2002 m. lapkričio 21 d., UNESCO būstinėje Paryžiuje.
2005 m., 33-ioje Generalinėje konferencijoje, šventė oficialiai įteisinama. Tą dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į filosofiją, jos vertę žmogaus minties plėtrai, kiekvienai kultūrai ir asmeniui, sprendžiant įvairiausias problemas. Tai nauja galimybė puoselėti filosofinio mąstymo kultūrą ir analitines diskusijas.
Išminties meilė ir politika
Į Pasaulinės Filosofijos dienos renginį norime pakviesti visus, kam rūpi kokybiškas dialogas sprendžiant visuomenės resursų paskirstymo ir kitokius mūsų kraštui aktualius klausimus. Tas atrodo ypač aktualu, stebint Lietuvos viešąjį gyvenimą ir nykstančias filosofijos studijų programas universitetuose.
Šių metų pranešimų bei diskusijų kryptis – „Išminties meilė ir politika“, pasirinkta sąmoningai, orientuojantis į vietinį ir tarptautinį politinį triukšmą, rinkimus, atskirų grupių interesus bei ideologinius karus alinančius visuomenę.
Tai puiki proga artimiau susipažinti su filosofinio mąstymo kultūros puoselėtojais, viešaisiais intelektualais ir menininkais bei jų pasaulėžiūra, pasaulėjauta, tyrinėjimų sritimis, sykiu tai ir galimybė diskusijai bei naujoms prasmingoms pažintims.
Plačiau apie programą ir dalyvius
Pasaulinės filosofijos dienos atidarymas prasidės Die Korsche AG performansu „Ketvirtis ir Harė Harė“ pagal W. Gombrowicz paskaitą. Vaidina Denisas Kolomyckis. Režisierius Ervinas Koršunovas:
„Gyvenimo gale literatūros garsenybė Witold Gombrowicz paguodos ieškojo filosofijoje. Ji jam buvo tikras nuskausminamųjų pakaitalas ir galbūt testamentas. Atrodo, kad jis pabrėžtinai vartojo filosofijos chrestomatiškąją formą, kuri leido jam atlikti perėjimą iš šito gyvenimo į aną. Apie tą metanoją bei filosofijos transformacinę galią yra ir šis spektaklis.“
Denisas Kolomyckis yra tarpdisciplininio meno kūrėjas, aktorius. Savo darbuose apjungia šokį, vaidybą ir performatyvumą, taip pat studijuodamas skulptūrą gilinasi bei kuria instaliacijos ir objekto santykį. Kaip performanso atlikėjas – jis savo darbus yra pristatęs skirtingose Europos miestuose, taip pat Amerikoje ir Kaukazo šalyse. Kolomyckis teatre yra sukūręs dešimtį vaidmenų, dirbęs su skirtingais Lietuvos ir užsienio kino režisieriais.
Renginyje žada dalyvauti ryškus dabarties ir jau spėjęs tapti legenda filosofas, fenomenologas Tomas Sodeika, kurį dažniau galima sutikti Lietuvos mokslo akademijoje ar universitetuose nei masiniuose renginiuose. Jo moksliniai tyrinėjimai apima fenomenologiją, religijos filosofiją, dialogo filosofiją, meno filosofiją, medijų filosofiją. Jis į lietuvių kalbą yra išvertęs garsųjį Edmundo Husserlio veikalą „Karteziškosios meditacijos“, Martino Buberio veikalų rinkinį „Dialogo principas“ ir kitų svarbių autorių kūrinius.
Tai galimybė gyvai polemizuoti su pagrindinio Martino Heideggerio veikalo „Būtis ir laikas“ vertėju į lietuvių kalbą filosofu Tomu Kačerausku, kuris yra įdomi asmenybė, savyje harmoningai derinanti tiksliųjų ir humanitarinių mokslų talentus (profesorius iš pradžių studijavo architektūrą, vėliau – filosofiją). Filosofas rašo lietuvių/anglų kalbomis knygas, skirtas komunikacijai, kūrybiškumui, ir net grožinius romanus. Jo mokslinių tyrimų sritys aprėpia poetiką, kultūros filosofiją, fenomenologiją.
Renginyje taip pat dalyvauja visuomenei žinomas ir socialiai aktyvus filosofas Viktoras Bachmetjevas, dirbęs kultūros ministrės patarėju, Emmanuelio Levino instituto idėjos autorius, leidėjas bei lektorius universitete.
Filosofijai skirtos dienos kontekste turėsite galimybę susitikti su išskirtine asmenybe, Platono dialogų vertėju, pasižyminčiu plačia erudicija bei subtiliomis įžvalgomis – filosofu Nagliu Kardeliu. Jo pagrindinės mokslinių interesų kryptys: poststruktūralizmas, postmodernizmas, hermeneutika, kalbos, religijos, mokslo filosofija, lyginamoji kalbotyra, civilizacijų istorija, senosios kalbos, Antikinė literatūra, kultūrinė antropologija, senovės istorija.
Politikos apžvalgininko Pauliaus Gritėno pristatinėti tikriausiai nereikia, nes tie, kurie kasdien skaito Lietuvos dienraščius, žiūri aktualijoms skirtas laidas, dažnai susiduria su jo mintimis ir pasisakymais. Dar būdamas moksleiviu laimėjo dvi tuometinio Pedagoginio universiteto organizuotas Filosofijos olimpiadas, studijavo filosofiją Vilniaus universitete ir turi 7 metų patirtį žiniasklaidoje – nuo paprasto žurnalisto iki apžvalgininko, laidų vedėjo.
Renginyje taip pat išgirsite orientalisto Audriaus Beinoriaus pranešimą „“Indija hindams!“ – politinio hinduizmo grimasos Indijoje“. Filosofas yra VU Azijos ir transkultūrinių studijų indologijos ir budizmo studijų profesorius. Jo moksliniai interesai apima Rytų filosofijos ir religijos, lyginamosios religijotyros, kultūrinės psichologijos, tradicinės kosmologijos ir divinacinės praktikos sritis. A. Beinorius verčia iš sanskrito ir pali kalbų, daug rašo ir keliauja: yra išvažinėjęs visą Aziją. Ne tik išvažinėjęs, bet daug kur gyvenęs bei dirbęs. Kaip pats teigia, Rytų filosofija susidomėjo dėl jos kasdienio praktiškumo, šiapusinio realizmo jausmo ir intelektinių iššūkių formalizuotam vakarietiškam mąstymui.
Tarp filosofų pranešimų žiūrovai galės mėgautis poetiniais intarpais: matematikės ir meninkės Anos Lu (Luanos Masienės) kūryba. Ji pati skaitys savo poeziją. Luana yra itin kūrybinga, įvairiapusė asmenybė: ne tik kuria eiles, rašo knygas, organizuoja/inicijuoja renginius, fotografuoja, siuva, mezga, yra kūrybinės klasės žurnalo „Baltasis kambarys“ įkūrėja, bet ir moko moksleivius matematikos.
Filosofijos dieną vainikuos „Baltojo kiro“ akustinis Solo, kurį atliks grupės lyderis Tautvydas Augustinas.
„Baltasis kiras“ – tai indie/folk/roko grupė iš Vilniaus. Tautvydas pasakoja: „2008 metais ėmėm groti suėję į lietuviškosios Zapos – Liudo Giros kiemelį. Pasivadinom lygiai kaip tašių firma – nuo tada esam rokenrolo grupė. 2010 metais išleidom debiutinį albumą „Su geltonu snapeliu“, 2014-aisiais pristatėm mini albumą – „Amerika“. Aktyviai koncertuojame ir jau esame sugroję rimčiausiuose šalies festivaliuose bei koncertų salėse. BK grupės nariai pirmiausia yra būrys besišypsančių draugų, kelioms akimirkoms pakylančių į paukščio skrydį. Mūsų muzika gimsta galvojant apie svarbius žmones ir reiškinius. Ji eina išvien su jausmu, kuris veda link savojo lizdo – namų, kuriuose visada gera ir ramu. Mes visi tik padedam vieni kitiems keliauti per šitą skubėjimą, kuris nelyg azartinis lošimas pasiglemžia gebėjimą išlikti žmogumi. Muzika padeda neužsimiršti ir judėti tikriau.“
Data ir laikas: 2019 m. lapkričio 21 d., 14–22 val.,
Vieta: Vaidilos teatras, A. Jakšto g. 9, Vilniuje,
Laukiami visi būsimi ir esami Lietuvos filosofai bei žmonės, kuriems smalsu suprasti daugiau, mąstyti kitaip.
Įėjimas nemokamas, bet dėl riboto vietų skaičiaus būtina išankstinė registracija čia: https://forms.gle/sNker9NSdkABrYK86
Renginys facebook’e.
Renginio organizatorius VšĮ „Minervos žiedas“ moderuoja portalą filosofija.info, kuriame jau dešimtmetį skelbiami straipsniai, vaizdo įrašai, knygų pristatymai, interviu įvairiomis filosofijos temomis.
PROGRAMA
PIRMA DALIS (14 val.)
Performansas „Ketvirtis ir Harė Harė“, vaidina aktorius Denisas Kolomyckis (Die Korsche AG); Režisierius Ervinas Koršunovas.
Prof. habil. dr. Tomas Sodeika (VU) „Post-sekuliarus būvis ir politinė teologija“
Ana Lu (Luana Masienė), matematikė ir menininkė skaito savo poeziją – tema „Buitis ir būtis“.
ANTRA DALIS (15:40)
Prof. dr. Tomas Kačerauskas, VGTU Filosofijos ir kultūros studijų katedros vedėjas, „Ar įmanoma kasdienybės estetika?“
Ana Lu skaito savo poeziją – tema „Daiktai ir jausmai“
Viktoras Bachmetjevas, filosofas, Vytauto Didžiojo universitetas, „Levino politinė filosofija“
TREČIA DALIS (17:50)
Naglis Kardelis, VU Klasikinės filologijos ir Filosofijos istorijos ir logikos katedra, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, filosofas „Ar įmanoma kitokia politika – be manipuliavimo, kitaminčių ostrakizavimo ir skirstymo į savus ir priešus?“
Ana Lu skaito savo poeziją – tema „Pažintis su filosofais“
Paulius Gritėnas „Ar filosofija vis dar gali spręsti politines problemas?“
KETVIRTA DALIS (20:00)
Prof. Audrius Beinorius „“Indija hindams!“ – politinio hinduizmo grimasos Indijoje“
Ana Lu skaito savo poeziją – tema „Sielos koliažas“
DISKUSIJA
BALTOJO KIRO akustinis Solo (muzika)
Registracija į renginį baigta.
Naujausi komentarai