Lietuviškas filmas pirmą kartą pateko į vieną garsiausių kino festivalių

1Lietuviškas filmas pirmą kartą dalyvaus viename prestižiškiausių pasaulio kino festivalių, kuris rugsėjo 20-28 d. vyks Ispanijos San Sebastiano mieste.

Debiutiniame režisieriaus Igno Jonyno filme „Lošėjas“ pagrindinius vaidmenis atliko aktorius Vytautas Kaniušonis ir Los Andžele vaidinanti lietuvių menininko Jono Meko dukra Oona Mekas.

Filmo scenarijų režisierius sukūrė kartu su filosofu ir rašytoju Kristupu Saboliumi.

A klasės San Sebastiano festivalis, save vadinantis „neramių ir kūrybingų filmų namais“, patenka į išrinktųjų pasaulio festivalių klubą. Seniausias renginys ispaniškai kalbančiame pasaulyje pagarsėjo Alfredo Hitchcocko „Vertigo“, Woody Alleno „Melinda Melinda“, George‘o Lucaso „Žvaigdžių karų“ premjeromis.

Šiandien čia didžiausias dėmesys skiriamas Vakarų Europos ir Lotynų Amerikos kinui, o Rytų Europos filmai pristamomi itin retai.

2„Lošėjas“ tapo pirmuoju Baltijos šalių vaidybiniu filmu, pasaulinę premjerą pristatančiu San Sebastiane. Jame pasakojama makabriška istorija apie prasilošusį greitosios pagalbos gydytoją Vincentą, kuriam gimsta idėja sukurti su jo darbu susijusį nelegalų žaidimą. Aštraus siužeto istorija su trilerio ir melodramos elementais nagrinėja etinio pasirinkimo klausimus, atskleisdama unikalią sankirtą tarp posovietinio konformisto ir kapitalistinio laimėtojo pasaulėžiūrų.

„Mūsų komandos paruošta labai įvairi filmų programa įdomiais atradimais suteiks malonumą kino publikai. Su didele aistra kuriame šį ambicingą festivalį,“ – teigia vieno gausiausiai lankomų San Sebastiano festivalio direktorius José Luisas Rebordinos.

6„Naujųjų režisierių“ („Kutxa-New Directors“) programoje juosta iš Lietuvos varžysis tarp 16 filmų iš JAV, Izraelio, Prancūzijos, Turkijos, Kosta Rikos, Graikijos, Meksikos, Kinijos, Islandijos, Rumunijos, Ukrainos, Olandijos ir Belgijos.

Nuolatiniai festivalio lankytojai ir kino žinovai iš Lietuvos „Lošėjo“ sėkmę pažymi kaip didelį laimėjimą Lietuvai ir visam regionui. Kino žurnalistė Lolita Bytautė pabrėžia, kad San Sebastiano kino festivalis patenka tarp garsiausių Kanų, Berlyno ir Venecijos festivalių. „Tai įrodo ir stipri filmų programa, ir dalyvaujančių režisierių bei aktorių vardai, taip pat iš kino garsenybių sudaryta žiuri. Pavyzdžiui, prieš keletą metų „Auksinė kriauklė“ už indėlį į kino istoriją buvo įteikta Robertui de Niro. Todėl tai, kad Baltijos šalių filmas pirmą kartą debiutuoja tokiame festivalyje, yra labai svarbus ir išskirtinis įvykis Lietuvai,“ – teigia kultūros laidų vedėja.

„San Sebastianas yra „Kino pavasario“ programos sudarytojų favoritas dėl atidžiai parinktų filmų įvairovės. Lietuvai šio festivalio partnerystė – didelė garbė,“
– sako „Kino pavasario“ direktorė Vida Ramaškienė. Kaip tik šiais metais „Kino pavasario“ industrijos konferencijoje „Meeting point-Vilnius” besilankydamas San Sebastiano festivalio atstovas Roberto Cueto atkreipė dėmesį į „Lošėjo“ sinopsį.

4Susidomėjęs originalia lietuviško filmo idėja, jis paragino kūrėjus dalyvauti atrankos konkurse.

Jau dešimtmetį San Sebastiane besilankantis Edvinas Pukšta pastebi, kad šiame kino renginyje atrandama daugiausiai naujų kūrėjų vardų. „Pirmą kartą „Naujieji režisieriai“ pristatomi kaip atskira programa. Toks sprendimas patvirtina 3festivalio ketinimus stipriau išryškinti debiutus ir naujų talentų sklaidą. Į šiuos seansus renkasi aktyvi ir kiną suprantanti publika. Šiemet pagaliau pastebimas ypač svarus San Sebastiano dėmesys Rytų ir Centrinės Europos kinui. „Naujuose režisieriuose“ – net trys filmai iš šio regiono,“ – teigia kino apžvalgininkas ir „Kino pavasario“ programos sudarytojas.

5„Lošėjas“ – pirmas Lietuvos ir Latvijos bendros gamybos vaidybinis filmas nepriklausomo kino istorijoje, sukurtas bendradarbiaujant kino kompanijoms „Uljanos Kim studija“ ir „Locomotive productions“. Filmo gamybą rėmė Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis kino centras, Europos Sąjungos „Media“ programa ir Europos Tarybos „Eurimage“ fondas.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code