Filosofas Peteris Sloterdijkas: Donaldas Trumpas – oligarchas

Kokia yra dabartinė JAV prezidento demokratijos valdymo forma, kaip ji keičia pasaulį, kuria kryptimi mus kreipia?

Vokiečių filosofas Peteris Sloterdijkas sako, kad masė pasiilgo autokratijos. Ji nori homogeniškos, tvirtos viršūnės. Šiandien yra pustuzinis demokratinių visuomenių, kurios vystosi vientisos autokratijos kryptimi. Lenkijoje, Vengrijoje, Austrijoje vyrauja tendencija panaikinti demokratiją. Turkijoje taip pat. Kuo ilgiau, atidžiau apie tai galvoji, tuo išsamesnis sąrašas formuojasi.

Ar šių šalių toks troškimas gali būti pateisinamas? Anot kultūros teoretiko, demokratija kelia grėsmę, nes ji įgavusi labai neskaidrią, labai sudėtingą viešųjų ryšių formą. Noras redukuoti veda personifikacijos keliu. O pati personifikacija yra ne kas kita, kaip ta pati politinė autokratija arba grįžimas į autokratines struktūras.

Kodėl sistema pradeda kisti? Galios dekreto įgyvendinimas demokratijos sąlygomis, anot viešojo intelektualo, iš tiesų įmanomas tik politikos krizių metu. Trumpas apverčia santykį: jis sprendžia krizę taip, jog valdo dekretą, o nelaukia avarinės situacijos įsiveržimo, kai tinkamo dekreto priėmimas taps priemone krizei.

Kodėl neįmanoma jo sustabdyti klasikinės politinės sistemos pagalba? Dauguma sutinka, kad Trumpo inauguracija pasitarnavo nekontroliuojamam veiksniui sustiprėti. Yra ir kita grupė, tai stebėtojai, kurie laukia kuo daugiau staigmenų, kuo daugiau pramogų. O tretieji rūpinasi labai trapiu pasauliu, todėl jų papildomas įsikišimas nėra pageidaujamas. Taigi Trumpas – tai nuolatinė staigmena, nes tai ką jis daro – nenuspėjama. Iki jo, politinėje sistemoje demokratai patys tarpusavyje lenktyniavo. Ir štai, iš šou ir nekilnojamojo turto verslo į tradicinę partiją ateina pašalietis, didysis prezidentas, kuris bando ją užgrobti. Po šio perversmo, po tokio politinio piratavimo meno – gimsta nauja būklė, kurią galima pavadinti: diletantizmu be ribų

Trumpas nežino, kas yra valstybė. Jis kaip užsienietis Baltuosiuose rūmuose. Politinę bendruomenę paverčia publika, kuri stebi jo šou. Dabar mes turime keistą verslininko vaizdinį, kurio nepažįstame. Politikos verslas užgrobtas mėgėjo, – sako Sloterdijkas. Nors Trumpas veikia pramogų ir politikos dermėje, tačiau pasilikti ramiems nebūtų teisinga, nes tai gali įgauti grandininės reakcijos pobūdį.

Kaip atrodytų tokia grandininė reakcija? Jūs galite įsivaizduoti, kaip Trumpas remiamas savo saugumo patarėjų gamina taktinius arba strateginius branduolinių ginklų rinkinius, kurie atspindi jo temperamentą… Jis nepanaudos jų prieš Rusiją dėl per didelės atsakomosios reakcijos galimybės. Bet jis gali padaryti žalą Afganistanui, Pakistanui, Iranui, suduodamas karinius smūgius. Ir tuomet, kaip atsakas neišvengiamai kils grandininė reakcija iš trečiosios, ketvirtosios pusių. Kai tik karinės jėgos dialektas nuskambės, kiti prabils ta pačia kalba.

Trumpas –  grėsmė demokratijai? Trumpas yra klasikinis oligarchas, kuris tiki mažumos ar net vieno asmens viršenybe, kaip  tuo tikėjo ir Liudvikas XIV, sugalvojęs frazę: „Aš esu valstybė“. Dabar Trumpas sako: „Aš esu liaudis“. Ir dar sako, kad žiniasklaida, laikraščiai, kurie yra prieš jį, yra liaudies priešai. Jūs jau liaudies priešas, jei esate prieš vieną asmenį. Trumpai tariant, Trumpas svajoja apie absoliutų vykdomosios valdžios susilpnėjimą ir dekretinį valdymo stilių.

Vokietijos TV kanalas „ARD/ Das Erste“/ Interviu Stefan‘o Buchen‘o/ Panorama/ 2017.03.02

Parengė Živilė Filmanavičiūtė
Pagal: daserste.ndr.de

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code