Tomas Venclova: Kaip skaityti eilėraštį (8)
Jeilio (Yale) universiteto profesorius Tomas Venclova yra poetas, vertėjas, eseistas. 1977 m. Česlovo Milošo kvietimu išvyko dėstyti į Berklio universitetą (JAV, Kalifornija), ten ir pasiliko.
Kursas dėstomas lygiai toks kaip ir Jeilyje tik lietuvių kalba. Profesorius remiasi Romano Jakobsono, Greimo, Jurijaus Lotmano ir kitų autorių darbais, taip pat savo perleista knyga „Собеседники на пиру“ bei 1985 metais apginta disertacija.
Aštunta paskaita skirta kultinės rusų poetės Marinos Cvetajavos gyvenimui ir kūrybai. Mikro ir makro lygmeniu analizuojamas eilėraštis „Моим стихам, написанным так рано”.
Iš paskaitos konspekto:
Cvetajevos kūryboje atrandamas paradoksalus požiūris į laiką, dažnai išreiškiamas oksimoronais, pvz.: „Pradėti nuo pabaigos ir baigti dar nepradėjus” arba „Man dega saulė vidurnaktį, vidurdienį šviečia žvaigždė” … Eilės turi atsiskleisti skaitytojui ir per daug anksti ir per daug vėlai … Laikas tarytum darosi išvirkščias.
Spektras: raudona, oranžinė, geltona, žalia, žydra, mėlyna, violetinė. Prieš spektrą yra dar nematomos spalvos, infraraudonoji spektro dalis, einanti prieš ir infravioletinė, einanti po. Ten bangos arba ilgesnės, nei matomo spektro, arba trumpesnės, tų spalvų mes jaunematome. Tai štai, poeto likime, anot Cvetajevos, yra tik infraraudonoji ir ultravioletinė dalis. Gyvenimas – nesvarbu. Svarbu tai, kas buvo anksčiau ir tai, kas bus toliau. Svarbi ta nesąmoninga būsena, prieš poeto veiklos pradžią ir priėjimas prie paties skaitytojo, kada paties poeto jau nebėra.
Vaikystė, jos manymu, tai ta infraraudonoji spektro dalis, tai tas metas, kada demonas kalba ypatingai aiškiai. Laiške Vološinui Cvetajeva rašo: „Sakote, kad vaikai nesupras? Vaikai viską pernelyg gerai supranta. Kada tau septyneri metai „Mcyri” ir „Eugenijus Oneginas” daug geriau suprantami negu kada tau dvidežimt metų.”
Anot Cvetajevos, kol poetas gyvas, jis negali ir neturi būti pripažintas. Gėtė yra pasakęs, kad nereikėtų rašyti nė vienos eilutės, kuri nebūtų skirta milijonams. Taip, bet nereikia skubinti tų milijonų.
Naujausi komentarai