5 sąmonę praplečiantys filosofiniai filmai

Sunku pasirinkti tik penkis filmus iš visos šio žanro kinematografijos. Čia pateikiami filmai, kurie apima monumentalias filosofines temas, ir kurie įformina įvairias režisierių vizijas, užtikrinančias įtraukiančią jų peržiūrą ir peną susimąstymui.

„Filmas yra kaip sapnas, filmas – kaip muzika. Nei viena meno rūšis neprasiskverbia į mūsų sąmonę taip, kaip kinas, ir tiesiogiai paveikia mūsų jausmus pačiuose tamsiausiuose sielos kertėse“, – sakė Ingmar Bergman’as.

 1. Rasiomonas (kitaip Rašomonas, 羅生門, Rashōmon)

Rasiomonas – nuostabi, dramatiška japonų režisieriaus Akiros Kurosavos kino juosta, nufilmuota pagal Riunoskės Akutagavos noveles „Tankumyne“ ir „Rasiomono vartai“. Pasakojimo šerdis – nusikaltimo istorija. Herojai, siekiantys sužinoti tiesą, susiduria su prieštaringomis įvykio versijomis. Bet ar gali būti keletas tiesų?

Ši filosofinė parabolė tyrinėja, kaip mūsų asmeninis realybės suvokimas aptemdo veiksmą. Rasiomonas – kino meno šedevras, kuris ypač patiks juodai-balto kino gerbėjams.

 1. Širdžių įsilaužėlis (angl. I Heart Huckabees)

Tai įnoringa egzistencinė David‘o O. Russell‘o komedija, kuri remiasi žmogaus sielos smalsumu, Būties tyrimu ir išprotėjusiu humoru. Lily Tomlin ir Dustin Hoffman suvaidino „egzistencinių detektyvų“ porą, kurią pasamdo Jason Schwartzman tam, kad jie ištirtų jo gyvenimo „sutapimų“ seriją. Puikus filmas, jei Jūs esate nusiteikęs apmąstyti klausimus: „Kas mes esame?“, „Kodėl esame mes?“ – ir, žinoma, tuo pačiu juoktis.

 1. Gyvenimo prabudimas/Bundantis gyvenimas (angl. Waking Life)

„Gyvenimo prabudimas“ – tai amerikiečių režisieriaus, rašytojo Richard‘o Linklater‘io ir užribinė poezija, ir meninė vaizduotė, ir kūrybingas filosofinis diskursas. Filmas „užsibrėžęs“ pažvelgti į tas 99 proc. galimybių, kuriomis kinematografija retai domisi. Kas pasakė, kad egzistencinė fantastika privalo slėgti? Tai animacinis šedevras!

 1. Bėgantis skustuvo ašmenimis (angl. Blade Runner)

Tai vienas iš protingiausių ir giliausių visų laikų mokslinės fantastikos filmų. Režisierius Ridley Scott‘as kelia šias filosofines temas:
– žmonijos dehumanizmo, per technologinį ir kapitalistinį vaizdinių perviršį;
– Kūrėjo ir kūrinio santykį, jų vieno kito pavergimo vaidmenį;
– pačią žmonijos prigimtį: emocijas, atmintį, tikslus, norus, žiaurumą, technologinę plėtrą aplinkoje, žemiškąjį gyvenimą ir mirtį;
– egzistencijos prasmę ir etc.
Viskas nuostabiai susipina niūraus futuristinio miesto peizažo fone – jo vizualiniuose vaizduose. Bėgantis skustuvo ašmenimis – tai vienas iš geriausių mokslinės fantastikos filmų kino istorijoje.

 1. Gataka (angl. Gattaca)

Gattaka priklauso nepakankamai įvertintiems filmams, tačiau jo idėja, be jokios abejonės, verta paties didžiausio dėmesio. Šio filmo režisierius ir scenaristas Endriu Nikolo siūlo ištirti genų inžinerijos idėją, švelniai pabrėždamas subtilius teologinius klausimus, ar asmuo turi teisę brautis į „Dievo“ reikalus, ir ar toks kišimasis nuves link geresnio žmogaus ir tobulesnės visuomenės kūrinio. Tai stilingas trileris, kuris suteikia peno apmąstymams, ir vienas iš nedaugelio mokslinės fantastikos filmų, neturinčių specialiųjų efektų.

Parengė Živilė Filmanavičiūtė

Pagal: http://cameralabs.org/8294-10-filosofskikh-filmov-rasshiryayushchikh-soznanie

 

 

 

You may also like...

2 Responses

 1. Karolis parašė:

  Dar pridėčiau bemaž visus A. Tarkovskio filmus, ypač Stalker, Sacrifice, Nostalgia, Andrey Rublev, The Mirror, Solaris.

  Žinoma, dar taip pat tą nuostabų filmą su W. Smith „Seven Pounds”

 2. Nerijus parašė:

  Na ir A. Jodorowsky Holly Mountain

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code