Dvasinės būtybės ir dvasinės jėgos

„Kažkas paklausė, ar egzistuoja dvasinės būtybės (qui shen)?
Kaip galima paaiškinti šitai keliais žodžiais? Jei ir būtų galima paaiškinti, ar patikėtumei? Tu privalai gilintis į kiekvieno daikto principą, stengdamasis vieną po kito juos suvokti, ir tada šis keblus klausimas savaime išsispręs.

Fan Chi paklaustas, kas yra išmintis, Konfucijus atsakė: «Nuoširdžiai vykdyti pareigas ir rodyti pagarbą dvasinėms būtybėms, tačiau laikytis nuo jų atokiai. Tai ir vadinama išmintimi».

Žiūrėkime tų dalykų, kurių reikia žiūrėti. Tai, ko neįmanoma sužiūrėti, palikime nuošaly. Rūpindamiesi įprastiniais gyvenimiškais reikalais, savaime suvoksime ir dvasių gyvavimo principus. Toks yra kelias į išmintį. Tą patį turėjo galvoje Konfucijus sakydamas: «Jei dar nesugebame tarnauti žmonėms, kaip galime tarnauti dvasioms?»

Klausimas apie gyvenimo ir mirties bei dvasių sklaidos dėsnius.
Klausimas: Nors žinome, kad dvasinės būtybės, kaip ir gyvenimas bei mirtis, valdomi to paties principo, nesugebame šito tiksliai suvokti.
Atsakymas: «Subtilioji gyvybinė energija [kristalizuojasi] į daiktus. [Jai išsisklaidant], dvasios atsiskyrimas tampa permaina». Tai vadinama gyvenimo ir mirties principu. Klausiantysis nesuprato. Toliau paaiškinama: «Subtilioji gyvybinė energija susitelkdama tampa žmogumi, o išsisklaidydama – dvasine būtybe».

Toliau klausiama: Ar subtilios gyvybinės energijos susitelkimo principas tinka ir kūniškumui apibūdinti?
Atsakymas: Plėtojantis Dangaus keliui, formuojasi ir veši visa aimė daiktų. [Nuosekliai galvojant], principas reiškiasi pirmiau, o gyvybinė energija – vėliau. Nors jie egzistuoja tuo pat metu, įsigilinus paaiškėja, kad pagrindinis yra principas. Jį suvokdamas, žmogus įvaldo gyvenimą. (Tačiau gyvybinė energija būna ir skaidri, ir drumzlina.) Skaidrioji jos dalis tampa žmogaus gyvybine energija (qi), o drumzlinoji – fizine jo prigimtimi. (Skaidrioji jos dalis priklauso yang (stichijai), drumzlinoji – yin). Sąmonę ir judesius lemia yang (pradas), materialų pavidalą ir kūną (kaulus ir mėsą, odą ir plaukus) lemia yin (pradas). Gyvybinė energija valdoma Dangiškosios sielos (hun), kūnas – žemiškosios sielos (po).

Gao Yu (m. 205 m.), komentuodamas «Huananzi», sakė: «Hun yra yang dvasia [gyvastis], po – yin dvasia». Kalbant apie dvasią, turima galvoje kūną reguliuojanti jėga ir gyvybinė energija. Žmogaus gimimas reiškia subtiliosios gyvybinės energijos susitelkimą į vieną [esybę]. Šios energijos jame susikaupia tik tam tikras kiekis, kuris ilgainiui išeikvojamas. (Šitai ir turi mintyje gydytojai sakydami, kad yin ir yang jau nebedaugėja arba nemažėja). Jai eikvojantis, Dangiškoji siela ir gyvastingoji energija grįžta į Dangų, o žemiškoji siela ir kūnas – žemę, tada žmogus miršta. Artėjant mirčiai, šilta gyvybinė energija atsiskiria nuo žmogaus ir pakyla. Šitai vadinama hun stiprėjimu. Apatinė kūno dalis pamažu atšąla. Šitai vadinama po silpnėjimu. Todėl, kur yra gyvybė, neišvengiamai yra ir mirtis, o kur yra pradžia, ten turi būti ir pabaiga. Susitelkia ir išsisklaido ne kas kita, o gyvybinė energija. Principas paprasčiausiai prisijungia prie gyvybinės energijos, tačiau iš karto nesusitelkia į ką nors atskira. Visa, kas lemia kiekvienos būtybės veiklos tikslumą, laikoma principu. Jis nėra vadinamas susitelkimu ir išsisklaidymu. Mirusio žmogaus gyvybinė energija išsisklaido ne iš karto. Todėl religinėse atnašavimo apeigose ir pasireiškia dvasinės įtakos bei atsako principas. Niekas nežino, ar daugelio praeities kartų protėvių gyvybinė energija [arba gyvastis] tebėra su mumis, ar ne. Kadangi atnašavimo apeigas atlieka ne kas kitas, o jų palikuonys, juos pagaliau sieja ta pati gyvybinė energija. Todėl palikuonys gali persiimti [šia jėga] ir [ją] atitikti pagal tam tikrą dėsnį. Tačiau išsisklaidžiusi gyvybinė energija nebegali vėl susitelkti.

Budistai vis dėlto sako, kad žmogus po mirties pavirsta į dvasią, o dvasinė būtybė vėl atsiverčia į žmogų. Jei taip manytume, pasaulyje visada turėtų būti tiek pat atsirandančių ir išnykstančių žmonių. Tada būtų nereikalingas joks kūrimas ir atkūrimas. Tai – aiškių aiškiausia nesąmonė.”

Versta iš: A Source Book of Chinese Philosophy. Transl. wing-tsit Chan. – Princepton, New Jersey: Princepton University Press, 1963, p. 593-646.
(Religijų istorijos antologija, III dalis. Vilnius: Vaga. 2002. p. 85-87)

You may also like...

1 Response

 1. Irene Paul parašė:

  AČIŪ PUIKIAM dr. Zakai, UŽ SPRENDĖM MANO PROBLEMAS JO EL. PAŠTAS (drzakaprisedsolution@gmail.com
  mano vardas Irene Paul, aš buvau vedęs savo vyrą 5 metus, mes gyvenome laimingai kartu šiuos metus ir tik tada, kai jis išvyko į Australiją verslo kelionės, kur sutiko šią merginą ir nuo tada nekenčia manęs, vaikų ir meilės. tik ji. taigi, kai mano vyras grįžo iš kelionės, jis pasakė, kad nenori daugiau matytis su manimi ir mano vaikais, todėl išvarė mus iš namų ir dabar vyksta į Australiją pas tą kitą moterį. taigi aš ir mano vaikai dabar buvome tokie nusivylę, aš tiesiog likau su mama ir nesielgiau gerai, nes mama po mano tėvo mirties ištekėjo už kito vyro, todėl vyras, su kuriuo ji ištekėjo, su ja nesielgė gerai. ir mano vaikai buvo tokie pasimetę ir aš ieškojau būdo, kaip grąžinti savo vyrą namo, nes aš jį labai myliu ir branginu, todėl vieną dieną naršydamas kompiuteryje pamačiau liudijimą apie šį burtininko dr. Zaka, liudijimai internete pasidalijo viena ponia ir tai man daro didelį įspūdį, aš taip pat galvoju pabandyti. Iš pradžių bijojau, bet kai pagalvoju apie tai, ką aš ir mano vaikai išgyvename, susisiekiau su juo ir jis liepė man išlikti ramiai tik 24 valandas, kad vyras grįš pas mane ir, mano nuostabai, sulaukiau skambučio. mano vyras antrą dieną paklausė po vaikų ir aš paskambinau gydytojui Zakai ir jis pasakė, kad jūsų problemos išspręstos, mano vaikas. taigi taip aš susigrąžinau savo šeimą po ilgo streso, kurį sustabdė pikta ponia, todėl su visa dr. Zakos pagalba noriu, kad jūs visi šiame forume prisijungtumėte prie manęs ir pasakytumėte didžiulį ačiū dr. Taip pat patarimas bet kuriam asmeniui, turinčiam tokių ar panašių problemų, taip pat turėtų susisiekti su juo, jo el. dar kartą jo el. pašto adresas yra (drzakaprisedsolution@gmail.com)

  JIS SPECIALIZUOJAS ŠIAME RABABA.

  (1) Jei norite susigrąžinti savo buvusįjį.

  (2) jei visada sapnuojate blogus sapnus.

  (3) Jei norite būti paaukštintas savo biure.

  (4) Jei norite, kad moterys/vyrai bėgtų paskui jus.

  (5) Jei norite laimėti loterijoje.

  (6) Jei norite būti turtingas.

  (7) Jei norite susieti savo vyrą / žmoną, kad jis būtų jūsų amžinai.

  (8) Jei jums reikia finansinės pagalbos.

  (9) Kaip buvote apgauti ir norite susigrąžinti prarastus pinigus.

  (10) jei norite nutraukti savo skyrybas.

  (11) jei norite išsiskirti su savo vyru.

  (12) jei norite, kad jūsų pageidavimai būtų patenkinti.

  (13) Nėštumo burtai kūdikiui pastoti

  (14) Garantuokite, kad laimėsite nerimą keliančius teismo procesus ir skyrybas, nesvarbu, kokiame etape

  (15) Neleiskite savo santuokai ar santykiams iširti.

  (16) jei sergate kokia nors liga, tokia kaip ( H I V ), (VĖŽYS) ar bet kokia liga.

  (17) jei jums reikia maldų, kad išlaisvintumėte savo vaiką ar save.

  (18) Jei norite išgydyti diabetą, pūslelinę, ŽIV ir AIDS, krūties vėžį ir vėžį, dar kartą įsitikinkite, kad susisiekite su juo, jei turite kokių nors problemų, jis jums padės. jo elektroninio pašto adresas yra (drzakaprisedsolution@gmail.com) nedelsdami susisiekite su juo….skambinkite arba whatsapp jam numeriu +2348082943805

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code