Origenas
Tuo pačiu metu, kada iškilo neopitagorizmas ir neoplatonizmas ėmė formuotis nauja filosofija – krikščionių filosofija. Pirmasis jos kūrėjas buvo Origenas (185-254 m.). Dėl nepaprasto darbštumo pramintas Adamantinu, buvo didžiausios šlovės susilaukęs bei įtakingiausias krikščionių teologas Rytuose. Jis gimė Aleksandrijoje, krikščionių šeimoje, buvo Klemenso mokinys, tačiau klausėsi ir Amonijo Sako paskaitų. Anksti susipažino su bibliniais ir su filosofiniais graikų, pirmiausia Platono, neopitagorininkų bei stoikų, tekstais. Būdamas 18 metų pradėjo mokytis Katechetų mokykloje, o 203-231 m. pats jai vadovavo. Apkaltintas erezija ir Aleksandrijos sinodo pasmerktas, jis neteko vietos ir 232 m. iš Aleksandrijos buvo išsiųstas. Vėliau gyveno Cezarėjoje, čia įsteigė mokyklą, kuri greitai išgarsėjo.
Pagrindinis Origeno veikalas vadinasi „Apie pradus“. Jame mėgina išdėstyti tikėjimo tiesas. Iš filosofinių Origeno raštų reikšmingas veikalas „Prieš Celsą“, kuriame atremiami šio platoniko priekaištai krikščionybei.
Origeno filosofiją detaliau apibūdina šios nuostatos: krikščionybė – tai pažinimas; Dievas – nekintanti ir nepažini būtis, Kristus – dieviškasis Logosas ir pasaulio kūrėjas; pasaulis yra nuo amžių; siela jungiasi su kūnu tik dėl sielos nuopuolio; blogis – tai nusigręžimas nuo Dievo; išganymas pasiekiamas pažinimu; istorijos pabaiga – apokatastazė.
Naujausi komentarai