Apie žmogų, jo gyvenimą ir egzistencijos prasmę

butis

Taip – esame būties girtuokliai, ir mūsų girtumas yra tarytum skraistė. Argi ne filosofiška? Svaigstame nuo dieviškųjų sklaidmenų, kurie tariamai užveria mums išsivadavimo kelius, o ūkanas verčia pavidalais – sunkiais ir neskaidiais pavidalais, todėl prasmė gyvenime dažniausiai atsiveria tiktai dalinė – tiek, kiek pavidale sutelpa arba kiek mes talpinam tą tirpstantį pavidalą, tiek, kiek mums svarbi ir reikalinga šiuo metu, t.y. būtent kiek man reikalinga – kaip aš ją įvardiju, perskaitau ir išmokstu.

O juk Žmogus yra raktaženklis, jo žemiškoji esatis nėra savaime pakankamas gyvenimo pamatas, o tiktai apraiška, būties sklaidmenų raštas, todėl žmogui atsiveria dievosklaidos akiračiai, ir sielai svarbu, kiek yra joje sugrįžimo džiaugsmo, kiek išminties save suvokti nesukurtuoju kūriniu arba atspindžiu: nuo Šviesos Šaltinio atsiskirti ir vėl su juo sutapti, nes yra vienas Sostas, vienas Švyturys, viena Šventovė. Jai pavadinti netinkamas vardas, nes vardas, kaip ir gyvenimas, tėra nuoroda. Takas į ją yra slapčiausias būties Kelias, bet atviras visiems – vienintelis kelias, kurio nesuvokia pasaulis, paskendęs vaikiškojo tapsmo jūroje.

Laipsnišką anapusybės nuovoką atveria tiktai širdis, kurios vydėjimo ir veikimo įnagis – tai dvasinė Vaizduotė, tiek pat tikra, kiek ir Kūrėjo, vadinamo Intelektus, Vaizduotė. Šia prasme esame sapnas sapne, nors gyvenimas nėra apgaulė, o tiktai kūrinys arba atšvaistas.

Kartą Didysis Daktaras iš Andalūzijos išvydo nesuskaitomą daugį ugnies stulpų – į šviesą nugrimzdusį Sostą, slepiantį dangiškąjį Žmogų, aplink kurį ratu suko paukštis, reiškiantis vedlį ir tarpininką žinvydos kelyje į Rytus – žinijos archangelą Gabrielių, kadangi Rytai yra prisikėlimo simbolis, lyg pranašautojas amžinojo gyvenimo paslapties.

 
Ištrauka:
Algis Uždavinys. Išeinančių ir pasiliekančių pasaulis. Metafizinio romano fragmentas. Miestelėnai „Tauros“ almanachas. Vilnius: Taura, 1991. P. 64

Share Button
P.S. DĖMESIO! Jei patiko straipsnis ir spausite nykštį, prašome palaukti, kol pasirodys langas su GALIMYBE patvirtinti, jog tekstas tikrai tikrai patiko. Dėl mums nesuprantamų priežasčių, jau eilę metų šiai svetainei taikomi tokie papildomo patvirtinimo, ribojantys/represiniai mechanizmai. Jei kažką suprantate apie tai daugiau – labai prašome su mumis susisiekti minerva@filosofija.info. AČIŪ!

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code