Mylimojo savybės
Ar Kameron myli Hausą todėl, kad jis yra vienišas ir paniuręs, dailus ir seksualus? Ar meilė grindžiama mylimojo savybėmis? Atrodo, kad meilė negali būti grindžiama mylimojo savybėmis, nes žmonės laikui bėgant keičiasi, o tikra meilė tokių pokyčių nepaiso. Jeigu kas nors liaujasi mylėjęs savo partnerį dėl to, kad jis paseno ir tapo mažiau patrauklus, mes sakome, kad tai nėra tikra meilė. Jeigu žmogus sunkiai suserga ir liaujasi būti sąmojingu bei nuostabiu, tikras partneris mylės jį bet kokiu atveju arba bus apkaltintas paviršutiniškais jausmais.
Bet kas nors gali pasiūlyti atskirti du skirtingus dalykus: meilės būseną ir meilės santykius. Geri santykiai priklauso ne vien nuo asmens įsimylėjimo. Net nekreipdami dėmesio į tragiškas akimirkas žmonės gyvena kartu dėl daugelio priežasčių, o laikui bėgant gali atsirasti naujų jausmų arba vieni gali virsti kitais, pavyzdžiui, erotinė aistra į pagarbą ir prisirišimą.
Be to, galime taip pat lengvai išsiskirti, kaip ir įsimylėti, o tokiam pokyčiui rimtų priežasčių gali ir nebūti. Jeigu tavęs daugiau nemyliu, kadangi tu visiškai pasikeitei, turbūt neteisinga kaltinti mane netikra meile.
Mes mylime žmones, o ne paslaptingas beformes būtybes. Mylime konkretų žmogų, o žmonės neatsiejami nuo savo savybių. Kameron myli Hausą, nes jis yra žavus, sąmojingas ir desperatiškas, nors paklausta, kodėl jį myli, turbūt atsakytų: „Nes Hausas yra Hausas.“
Be to, mylime žmones, kurie keičiasi. Arba dar konkrečiau, mylime žmones, kai jie atskleidžia mums savo savybes. Hausas yra Hausas, bet su skirtingais žmonėmis jis elgiasi skirtingai. Kadi labai dažnai jį mato susierzinusį, bet ne taip dažnai užgauliojantį, tuo tarpu jo komanda gali dažniau matyti jį užgauliojantį nei susierzinusį. Vilsonas ir Kadi daug geriau mato jo trapumą, todėl labiau už Čeisą ar Formaną stengiasi jį apsaugoti. Steisė, kuri mylėjo Hausą, pažįsta tokias jo savybes, apie kurias daugiau nežino niekas kitas ir niekas nėra su jomis susidūręs. Taigi patikima savybių teorija turi jas paaiškinti ir teigti, kad mylime dėl savybių, kurios kinta dėl laiko ir santykių tėkmės. Priešingai nei ūgis ar gimimo data, dėl kurių niekas nesiginčija, irzlumas ir užgauliojimas yra santykinės sąvokos. Tas pats galioja ir Hauso žavesiui ar sąmojui.
Gerai, Kameron myli Hausą, nes jis yra žavus, sąmojingas ir desperatiškas. Bet trečio sezono pabaigoje ji įsimyli Čeisą, kuris tam tikra prasme yra Hauso priešybė. Jis yra prisitaikėlis, saldus (bent jau su ja) ir visai nedesperatiškas. Kameron myli Čeisą ir ne ką kitą, nes jis yra būtent toks. Taigi kodėl ji mylėjo Hausą, o dabar Čeisą?
[Irwin W., Jacoby H. Hausas ir filosofija. Meluoja visi. Vilnius: Metodika. 2011. P.177-179]
Nes tai serialas…