Duginizmas arba šiandienos dvaro filosofija

Kaimyninės šalies dvaro filosofas Nr. 1 Aleksandras Duginas rašo tritomį apie Ukrainos įvykius. Jau beveik pabaigtas pirmas tomas, kuris baigiasi Donbaso respublikos įkūrimu. Antrą tomą autorius ketina baigti rudeniop, jis turėtų baigtis mūšiu dėl Kijevo ir „chuntos teismu”. Trečias tomas bus skirtas Europos proputiniškai revoliucijai ir išsilaisvinimui iš „jankių jungo”.

aleksandr-duginAgresyvus istoriosofinių konstrukcijų sukabinimas su konkrečiais terminais nėra atsitiktinis, bet jo esminis tikslas nėra primityvi futurologija. Filosofija čia transformuojasi iš abstrakčių kabinetinių refleksijų į agresyvią ateities kolonizavimo ir okupavimo formą. Paradoksalu, bet tokiai filosofijai nėra ko bijoti, kad prognozės dėl, tarkim, rudenį vyksiančių mūšių už Kijevą ir chuntos teismo neišsipildys. Orwellas yra teigęs – „.. kas kontroliuoja praeitį, kontroliuoja ir ateitį, o kas kontroliuoja dabartį, kontroliuoja ir praeitį”. Dugino filosofija yra akivaizdi šios orveliškos tezės modifikacija – „kas kolonizuoja ir kontroliuoja ateitį, kontroliuoja ir dabartį bei praeitį”. Kuo stipresnės ir agresyvesnės ateities vizijos, tuo didesnė šios ideologijos galia dabarčiai, tuo labiau išreikšta nostalgija imperinei ar sovietinei praeičiai.

Taigi Duginas pavertė savo filosofiją kova „na opereženije”, kas ką ir kokiu greičiu. Ateites vizijoms užkariavus dabartį, jokie dabarties faktai ilgam nebus pajėgūs konkuruoti su įsišakijusiomis ideologinėmis schemomis. Neveltui Hegelis yra tvirtinęs – „jei faktai neatitinka teorijos, tuo blogiau faktams”. Duginizmui ar panašioms teorijoms laimėjus kovą už ateitį, o per ją ir dabartį, visi šioms teorijoms prieštaraujantys faktai bus nurašomi kaip nereikšmingos istorijos šiukšlės ir atmatos. Taip, kaip pats Duginas yra nurašęs „nesusipratusius ” tiek Ukrainos, tiek ir pačios Rusijos žmones ir paženklinęs juos išdavikų – „penktosios kolonos” – stigma.

Man be visų Dugino teorijos ideologinių ir geopolitinių ypatybių į akis krinta ir paprastas profesinis – filosofijos statuso – aspektas. Vienoje iš savo tezių Duginas teigė – „jūsų gyvenimas bus beprasmiškas iki akimirkos, kol į valdžią ateisime mes”, t.y. mes, filosofai. Ne pirmą kartą „kabinetiniams” filosofams kyla pagunda savo „kabinetą” paversti patriotinio karo zona ir fronto linija. Beveik visada tokie karai pasibaigia visiška filosofijos degradacija ir diskreditacija.

Nerijus Milerius

 

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code