Praeitis, dabartis ir ateitis

Širdis

Dabar, šią akimirką, yra dabartis. Tu skaitai šį sakinį. Kai prieisi iki sakinio galo, nebeskaitysi. Tada sakinys bus praeitis. Sakiniai, kuriuos skaitysi vėliau, tavo smegenų laukia ateityje.

pirmas

Greičiausiai iš trijų laikų yra dabartis, “dabar”. Ji bematant praeina. Atrodo, kad ji trunka tik trumputį akimirksnį. Bet kai tu galvoji apie šį akimirksnį, jis jau yra dingęs praeityje. Kas įvyko, tas įvyko, to nebepakeisi. Praeitis yra tarsi didžiulė kartoninė dėžė, kurioje dingsta viskas, kas anksčiau truko akimirką. Ji vis didėja. Jai nesvarbu, ar jos kaupiamos akimirkos buvo gražios, ar liūdnos.

Ateitis yra didžioji nepažįstamoji. Vienintelis dalykas, ką apie ją žinome, yra tas, kad ji greitai ateis ir kada nors taip pat taps dabartimi ir praeitimi.

trecias

Greičiausiai iš trijų laikų, “dabar”, yra vienintelis, kuris tikrai egzistuoja. “Dabar” mes galime jausti. “Anksčiau” ir “netrukus” nutolsta, nebent juos įtraukiame į savo “dabar”: kai prisimename arba kuriame kitos dienos planus arba į kalendorių įrašome susitikimo laiką. Tada “anksčiau” vėl yra “dabar”. Ir net “netrukus” sekundėlę tampa “dabar”. Tačiau tik mūsų galvoje.

Julia Knop. Didieji gyvenimo klausimai mažiesiems filosofams. Vilnius: Gimtasis žodis. 2013. P. 78, 79]
Iliustracijos: Katrinos Lange

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code