Tertulianas

TertulianasKvintas Tertulianas (160-220 m.) gimė Afrikoje Kartaginoje, manoma, centuriono šeimoje. Jaunystėje buvo priešiškas krikščionybei, gyveno laisvai. Mokėsi Cicerono tradicijas tęsiančioje lotynų retorikos mokykloje. Dirbo teisininku Romoje. Vėliau grįžo į Kartaginą, apie 185-197 m. atsivertė į krikščionybę. 200 m. pradžioje suartėjo su montanistais, galiausiai paliko juos ir įkūrė savo sektą. Daugiausia žinių apie jo gyvenimą pateikė Jeronimas veikale „Apie įžymius žmones“. Jeronimas jį vadina nerimstančiu žmogumi. Tertulianas, po apaštalo Pauliaus, laikomas pirmąja ryškia ankstyvosios krikščionybės asmenybe. Jis buvo aistringas, kieto ir stipraus charakterio žmogus. Tertulianas visą gyvenimą buvo nusiteikęs karingai. Kovojo su savimi, su antikos tradicija, su išorės ir vidaus priešais, už ir prieš bažnyčią.
Anot Tertuliano, filosofija nuolatos ko nors ieško ir niekada nieko neranda. Filosofai tik beldžiasi į tiesos duris, bet taip jų jiems ir nepavyksta atidaryti. Tai jų nelaimė. Jų tiesos trumpalaikės ir netvirtos. Tiriant turi būti randamas tvirtas pagrindas. Šis tvirtas pagrindas – Apreiškimas. Tas, kuris randa tikėjimą, nieko kita neieško. Smalsumas po Kristaus nėra tinkamas kelias. Tikėjimo požiūriu, sako Tertulianas, nieko nežinoti, vadinasi viską žinoti. Jeigu ko nors nesuprantame, vadinasi, objekto pažinimas peržengia mūsų galimybių ribas. Bet kuris Apreiškimo teiginys gali pasirodyti absurdiškas. Bet juose slypi didi paslaptis. Ja reikia tiesiog tikėti. Tikėjimas paremtas ne pažinimu, o paradoksais: Dievo sūnus nukryžiuotas; mes nesigėdijame, nors tai gėdinga. Dievo sūnus mirė; tai visiškai tikra, nors su niekuo nesiderina. Palaidotas jis prisikėlė; tai neabejotina, nes tai neįmanoma. Tertulianui priskiriama sentencija: „Tikiu, nes tai absurdiška“.
Pasak jo, tikrojo žinojimo ištakos yra arba tikėjimas, arba gamta. Tikėjimas turi būti grynas – be racionalizmo priemaišų. Protu žmogus empiriškai supranta materialųjį pasaulį ir savo vietą jame. Tačiau protas negali nei atstoti tikėjimo, nei padėti žmogui.

You may also like...

2 Responses

  1. darius parašė:

    Tertulianui priskiriama sentencija: „Tikiu, nes tai absurdiška“ -> deja niekur nepavyko surasti pirminio saltinio, is kurio butu aisku, kad si fraze nesugalvota ir primesta, o is tiesu pasakyta Kvinto Tertuliano

  2. darius parašė:

    Tertulianui priskiriama sentencija: „Tikiu, nes tai absurdiška“ -> deja niekur nepavyko surasti pirminio saltinio, is kurio butu aisku, kad si fraze nesugalvota ir primesta, o is tiesu pasakyta Kvinto Tertuliano

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code