Nelaimingiausias žmogus

Kažkur Anglijoje yra kapas, ant kurio užrašyta „Nelaimingiausias žmogus“. Kažkas atkasęs kapą, bet nieko neradęs. Kas galėtų pretenduoti į šį tuščią kapą, kas yra pats nelaimingiausias žmogus?

***

Nelaimingasis yra tas, kurio idealas, gyvenimo turinys, sąmonės pilnatvė vienu ar kitu būdu yra anapus jo paties. Nelaimingasis niekados savęs savyje neranda, jis niekados nėra vienu metu su savimi pačiu. Aišku tačiau, kad būti nesančiuoju galima arba praeityje, arba ateityje. (…) Šį pasakymą turėtume suprasti griežtąja prasme, nes visiškai aišku, kad, kaip mus moko kalbos mokslas, egzistuoja gramatinis laikas, kuris reiškia dabartį praeityje, ir gramatinis laikas, kuris reiškia dabartį ateityje, bet sykiu tas pats kalbos mokslas mus moko, jog esama ir tokio gramatinio laiko, kuris yra „daugiau negu būtasis“, plusquamperfectum, laiko, kuriame nėra visiškai nieko dabartiško, ir lygiai taip pat egzistuoja futurum exactum – gramatinis laikas, turintis tą pačią savybę. Tai viltyse ir prisiminimuose gyvenančių individų laikai. Beje jie tam tikru mastu, būtent – tokiu, kokiu jie gyvena vien viltimis arba vien prisiminimais, – yra nelaimingi individai.

[S. Kjirkegoras. Esė „Nelaimingiausias žmogus“]

Share Button
P.S. DĖMESIO! Jei patiko straipsnis ir spausite nykštį, prašome palaukti, kol pasirodys langas su GALIMYBE patvirtinti, jog tekstas tikrai tikrai patiko. Dėl mums nesuprantamų priežasčių, jau eilę metų šiai svetainei taikomi tokie papildomo patvirtinimo, ribojantys/represiniai mechanizmai. Jei kažką suprantate apie tai daugiau – labai prašome su mumis susisiekti minerva@filosofija.info. AČIŪ!

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code