Graikų mąstymo aktualumas šiuolaikinėje filosofijoje

2013 gegužės 16 d. LEU SMF Filosofinėje draugijoje vyko doc. dr. Naglio Kardelio paskaita – diskusija.

Žodį „filosofija“ mes galime suvokti įvairiai, nėra vienos teisingos filosofijos sampratos, yra daugybė filosofijų. Postmoderniais laikais kalbėti apie vieną filosofiją yra nelabai adekvatu, bet vis dėlto manau, kad yra filosofija iš didžiosios „F“ raidės, žodis kurį turėtume sieti su ta autentiška graikiška filosofijos prasme, ir yra visa kita, kas turėtų prasidėti iš mažosios. Čia kaip Prancūzijos Konjako regione pagamintas brendis, kuris turi teisę vadintis konjaku, o visa kita yra tiesiog brendis.

Tikrieji filosofai, ta tokia gryniausia prasme, yra graikai gyvenę maždaug 300 metų, nuo ikisokratikų iki Aristotelio imtinai, IV-VI a. pr. Kr., o viska kita jau yra filosofijos simuliakrai.

Plačiąja prasme, žiūrint demokratiškai, tai be abejo, bet koks išmintingas, gilus santykis su tikrove, reflektyvus santykis, gali būti suvokiamas kaip filosofinis santykis.

Pagrindinis filosofinis klausimas: „Kas yra filosofija?“. Jei žmogus myli išmintį ir tokį klausimą sau kelia, jis tikrai, ta plačiąja prasme, gali būti laikomas filosofu.

Kiekvienas kuris myli išmintį yra filosofas, bet išoriškai to neįmanoma patikrinti. Žmogus gali rašyti protingus tekstus ir nemylėdamas išminties, o užsidėjęs filosofo kaukę tiesiog daryti karjerą. Toks, pagal graikišką sampratą, nebus filosofas. O kitas gali būti dirbantis visiškai kitus darbus žmogelis, smulkus verslininkas ar akademinių knygų pardavėjas ir iš tiesų minėti išmintį. Toks, graikų akyse, bus didesnis filosofas. Filosofija, tai gyvenimo būdas ir toks supratimas išties yra labai svarbus.

Vaizdo įrašas:

Antra dalis:

Share Button
P.S. DĖMESIO! Jei patiko straipsnis ir spausite nykštį, prašome palaukti, kol pasirodys langas su GALIMYBE patvirtinti, jog tekstas tikrai tikrai patiko. Dėl mums nesuprantamų priežasčių, jau eilę metų šiai svetainei taikomi tokie papildomo patvirtinimo, ribojantys/represiniai mechanizmai. Jei kažką suprantate apie tai daugiau – labai prašome su mumis susisiekti minerva@filosofija.info. AČIŪ!

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code