Ką mes, kiekvienas iš mūsų, turime pasakyti (I dalis)

vip

/ištrauka/

Didžiosios dalies to, ką perduodame, kai šnekame, mes nematėme – kad mums šie metai yra 2002-ieji pagal krikščionišką, ne islamišką ar budistinį, kalendorių, kad krikščioniškas kalendorius datuojamas pradedant Jėzaus, gimusio Romos imperijos provincijoje, gimimu… Mes perduodame kitiems tai, ką buvome išmokyti sakyti geografijos pamokose, bulvarinių laikraščių, pamokslininkų ir psichoterapeutų popiečio radijo laidose. Viešosios nuomonės apklausos tikrai neapibendrina to, ką visuomenė mano apie invaziją į Panamą ar Irako bombardavimą; jose tiesiog patikrinama, kiek publika atsimena tai, kas jai papasakota žiniasklaidos naujienų apžvalgininkų.

Šitai galioja netgi mūsų matytiems dalykams. Grįžti iš kelionės į Norvegiją ir sakai: „Tenykštę pakrantę dengia eglynai ir pušynai. Ten esama puikių smėlio kopų…“ Tai, ką išvardiji, yra tau pasakyta, tenykščiams medžiams uždėti pavadinimai ir tai, ką tavo aplinka tikisi tave pasakysiant apie Skandinavijos pakrantę.

„Panašu, kad lyja“ iš tikrųjų nėra teiginys, išplaukiantis iš specialiai šiandieną asmeniškai atlikto dangaus stebėjimo ir kitų prisimintų ankstesnių stebėjimų. Prisimenama veikiau tai, kas nuo vaikystės buvo girdėta žmones sakant tokiomis kaip ši dienomis. Kas yra ši sveika nuovoka? Mes įpratę ją laikyti mūsų smegenų, kaupiančių ir centralizuojančių didžiulį informacijos kiekį, gebėjimu. Faktiškai sveika nuovoka, pasak Deleuze‘o ir Guattari, yra gebėjimas mūsų smegenų, kurios priima ir perduoda potvarkius, ekspertų duotus mokslinėje ar praktinėje srityse, užuominas, ženklus, slaptažodžius, šūkius ir įsakus, duotus „bendrijos“ – tam tikrų individų grupėje, šutvėje, gaujoje, aplinkoje ar „visuomenėje“.

Kas yra tie žmonės, paskelbę įsaką, kaip turime kalbėti apie orą, Kalifornijos vyną, repo muziką, futbolą, mobiliuosius telefonus?

[Lingis Alphonso. Bendra kalba, paskiri balsai. Vilniaus paskaitos. Vilnius: Baltos lankos. 2010. P. 118, 119]

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code