Viduramžių žydų mistika

zydu-mistika

2016 m. kovo 31 d. „Užupio meno inkubatoriuje” vyko Lietuvos religijotyrininkų draugijos organizuota paskaita Užupio Respublikos universitete „Viduramžių žydų mistika: Sefer Jecira ir interpretacijos”, lektorė Vilniaus universiteto Religijos studijų ir tyrimų centro religijų istorijos docentė dr. Aušra Pažėraitė.

Sefer Jecira (arba Sefer Yetsira, Formavimo knyga) žydų mistikoje ir mąstymo tradicijose užima ypatingą vietą. Kaip ir Vakarų hermetinės filosofijoje bei ezoterizme. Kartais ji priskiriama prie žydų gnostinio pobūdžio tekstų, kartais prie proto-kabalistinių. Bet kuriuo atveju tai knyga, kuri aiškina visatos sąrangą ir jos sukūrimo techniką, t.y. kosmologiją ir kosmogoniją. Babilonijos Talmude (III-VI a.) paminėta Sefer Jecira legendoje apie išminčius R. Haniną ir R. Ušiją, kurie kiekvieno Šabo išvakarėse studijuodami Formavimo knygą kurdavo jautuką. Galima čia prisiminti ir legendas apie Golemo kūrimą. Nėra tikra, ar egzistuojanti Sefer Jecira yra ta pati, tačiau kūrimo (iš nieko) technika, kūrimui kaip medžiagą naudojant raides, jų kombinacijas ir patį tarimą (pasakojimą) (kalbos galia kurti pasaulį, kalba kaip būties namai, prisimenant M. Heideggerio frazę?), mikro ir makro pasaulių korespondencijos, pažįstamos ir Indijos astrologijoje, Zodiako išrikiavimas, dieviškų vardo raidžių kombinatorika ir daugelis kitų niuansų leidžia skaityti šią knygą ne vien kaip kosmologinį žemėlapį, bet ir kaip šaltinį daugelio vėlesnių (vėlyvųjų viduramžių, Naujųjų laikų žydų ir krikščionių (ir alternatyvių kelių ieškotojų) teosofinių-teurginių bei hermetinių spekuliacijų ir praktikų.

Paskaitoje bus aiškinami žydų mistinės minties ir praktikų ypatumai, skirtumai tarp ekstatinės ir teosofinės-teurginės mistikos, ankstyvųjų ir vėlyvųjų žydų mistikos judėjimų, kūrimo (Golemo, jautukų ir kt.) ir magijos, bei svarbesnės sąvokos.

Paskaitos skaidrės:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code