Fenomenologija kaip humanitarinių mokslų filosofija (video)

2015 rugsėjo 14 d. Vytauto Didžiojo Univeristete, Marijos Gimbutienės auditorijoje vyko fenomenologo, filosofijos profesoriaus Daliaus Jonkaus paskaita skirta filosofijos idėjų raidos apžvalgai, fenomenologijai, kultūrai, filosofijos istorijai savo nueito profesinio kelio bei ateities planų kontekste.

Viena iš pagrindinių fenomenologinės filosofijos intencijų – pateisinti humanitarinių mokslų, plačiąja parasme, egzistavimą. Humanitariniai mokslai čia suprantami kaip dvasios mokslai (Geisteswissenschaft) arba, plačiau sakant, tai visi mokslai, kurie susiję su žmogaus problema, su tuo, kaip įmanoma apskritai kalbėti apie žmogų, žmogaus pažinimą ir kaip tas pažinimas gali būti įgyvendintas mokslo ir filosofijos kontekste.

Fenomenologija – tai atvirumas patirčiai. Ji neleidžia filosofuoti atsietai nuo savęs. Čia filosofija gali įvykti tik tokiu atveju, kai mes pakeičiame pačius save. Reikia perlipti per save ir įveikti tam tikrą inerciją, keisti savo požiūrį į pasaulį, keisti savo požiūrį į gyvenimą, požiūrį į kitus žmones. Tai sudaro praktinį fenomenologijos branduolį. Tai nėra šiaip dar viena teorija apie pasaulį. Ji paima tai, kas jau yra klasikinėje filosofijoje ir visą tą teorinį antstatą bando sugrąžinti prie filosofavimo šaltinių.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code