Nakties tamsybėse

Nikolajus Krainskis „Nakties tamsybėse: neatrasti Vilniaus tekstai“ (2018)
Išleido: Odilė
Vertė: Virgilijus Čepliejus
Puslapiai: 224
ISBN: 9786098222098

Jūs dar nežinote, kad ieškoti teisybės – tai beprotybės ženklas?
Vien mokslu dangstotės… Ligonis, išprotėjęs… O patys jūs argi normalūs?
Mūsų „aš“ tėra tik laikina kintančios, bet amžinos pasaulio energijos forma.

Nikolajus Krainskis

Tarsi atsigręžęs prieš psichiatriją kaip stabilią mokslinę sistemą, kurią pats kūrė, Nikolajus Krainskis ėmė vis nuosekliau tvirtinti, kad psichikos fenomenai objektyviam pažinimui ir priežastiniams aiškinimams sunkiai prieinami.

Mindaugas Kvietkauskas

Garsaus psichiatro, mokslininko ir rašytojo Nikolajaus Krainskio, kurį galima pavadinti „Vilniaus Freudu“, kūryba pirmąkart pasirodo lietuviškai. Vilniuje XX amžiaus pradžioje rašyti literatūriniai ir filosofiniai tekstai veda į žmogaus psichikos gelmes, atidžiai tyrinėja modernios visuomenės dvasinę būklę.

Kur riba tarp mokslo visagalybės ir beprotybės? Kas skiria Naujosios Vilnios psichiatrinės ligoninės pacientą ir jo gydytoją, apleistą mergaitę, benamį šunytį ir juos stebintį psichiatrą, minios garbinamą herojų ir puolusį žmogų?

Po šimtmečio sugrįžtantys Nikolajaus Krainskio tekstai paveikūs ir šiandien.

Nikolajus Krainskis (1869–1951) gimė Ukrainos dvarininko šeimoje, studijavo psichiatriją Charkovo ir Maskvos universitetuose, stažavosi Vokietijoje ir Šveicarijoje, už mokslinius tyrimus apdovanotas Briuselio mokslo akademijos ir Niujorko epilepsijos tyrimų draugijos premijomis. 1903 m. gydytojas buvo paskirtas Vilniaus apygardos psichiatrinės ligoninės Naujojoje Vilnioje pirmuoju direktoriumi. 1905 m. iš pareigų atsistatydino. Iki 1915 m. Vilniuje vertėsi privačia psichiatro praktika, mokytojavo ir kūrė. Paskelbė 20 knygų, grožinių ir mokslinių kūrinių, atsiminimų.

Susiję straipsniai: Socialinis miegas Nikolajaus Krainskio kūryboje

Pristatymas Vilniaus knygų mugėje
Dalyvauja: Darius Kuolys, Mindaugas Kvietkauskas, Arūnas Germanavičius.
Organizatorius: Odilė

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code