Rytoj Alantoje renkasi „Santaros-Šviesos” suvažiavimas

santaraBirželio 26-ąją, penktadienį, Molėtų rajone, Alantoje, prasideda kasmetinis „Santaros-Šviesos” suvažiavimas, truksiantis visą savaitgalį. 1954 metais lietuvių studentų Vytauto Kavolio, Valdo Adamkaus ir bičiulių išeivijoje sukurta organizacija nuo 1993-ųjų kasmet savo suvažiavimus rengia ir Lietuvoje. „Santara-Šviesa” šiandien jungia lietuvybės likimui neabejingus Lietuvos ir pasaulio kultūrininkus, intelektualus, akademinį jaunimą.

Šiųmetinėje Santaroje bus gręžiamasi į „kitą Lietuvą”: pranešimus apie skurdo, demografijos, smurto problemas skaitys Skirma Kondratienė, Boguslavas Gruževskis, Robertas Povilaitis. Nepriklausomybės subrandintos kartos portretą aptars Ainė Ramonaitė, Dalia Staponkutė, Juozas Valčiukas, Dainius Pūras. Pokolonijinei visuomenei opius paveldo ir atminties klausimus nagrinės Gintautas Mažeikis, Jolita Kančienė, Ramūnas Kondratas.

Istorikė Jūratė Kiaupienė ir literatūrologė Dainora Pociūtė primins Lietuvos visuomenę keitusias XVI amžiaus reformas ir jų iniciatorių Mikalojų Radvilą Juodąjį. Filosofas Leonidas Donskis kalbės apie intelektualų vaidmenį dabarties Europoje, Emilija Pundziūtė-Gallois – apie lietuvių diplomatijos ypatumus. Kaip Baltijos šalys vaizduojamos šiuolaikinėse JAV ir Kanados literatūrose, apžvelgs Kanadoje gyvenantis rašytojas Antanas Šileika. Filosofai Algis Mickūnas ir Arūnas Sverdiolas, literatūrologė Giedrė Šmitienė nagrinės poeto Alfonso Nykos-Niliūno kūrybą.

Dėl kūrybos laisvės ir disciplinos mokykloje ginčysis Mantas Adomėnas, Saulius Žukas, Justė Keturakytė ir Saulius Vasiliauskas. Apie šiuolaikinę lietuvių fotografiją diskutuos Agnė Narušytė, Andrew Mikšys, Tomas Ivanauskas, Laurynas Komža.

Santara-2014

Penktadienį vyksiančiame literatūros vakare dalyvaus poetės Giedrė Kazlauskaitė ir Laima Kreivytė, prozininkas Antanas Šileika. Šeštadienio vakarą A. Nykos-Niliūno eilėraščius skaitys poetas Rolandas Rastauskas, bus rodomi Vytauto V. Landsbergio ir Sigito Parulskio režisuoti filmai. Santaroje taip pat bus atidaryta Andrew Mikšio fotografijų paroda, eksponuojama Maironio literatūros muziejaus parengta paroda, skirta A. Nykai-Niliūnui. Muzikuos grupė „Miglaukas”. Į pedagoginę diskoteką kvies Saulius Žukas. Sekmadieno pavakarę, literatūrologės Giedrės Šmietienės vadovaujami, suvažiavimo dalyviai aplankys Nemeikščius – A. Nykos-Niliūno gimtinę.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code