Stoikai

Stoikų mokykla įkurta III a. pr. m. e., Atėnuose. Žodis „stoiškas“ kilęs iš graikiško kolonados pavadinimo (stoa).

43.stoaStoikų doktriną pradėjo Zenonas iš Kitijo (apie 336-264 m.), susistemino Chrisipas (gimęs apie 280 m.). Stoikų filosofijai reikšmės turėjo kinikai. Kaip ir Herakleitas, stokai teigė, kad visi žmonės vadovaujasi tuo pačiu pasauliniu protu – arba „Logu“. Jie sakė, kad kiekvienas žmogus – tai tarsi miniatiūrinis pasaulis, „mikrokosmas“, kuris yra „makrokosmo“ atspindys.

Stokai teigė, kad yra likimas ir žmogus gal ir negali jo pakeisti, kontroliuoti, bet pats save  – tikrai gali. Žinodamas, kas manęs neišvengiamai laukia, aš galiu pasirinkti kaip į tai reaguoti ir tinkamai save nuteikti.

Kertinės stoicizmo vertybės:

  • teisingumas
  • išmintis
  • drąsa
  • saikingumas (kuklumas),
  • nuosaikumas

Gyventi pagal prigimtį, protingai, laimingai, dorai, laisvai stoikams reiškė vieną ir tą patį. Jų idealas buvo „išminčius“.

Žymiausi stoikų atstovai – Seneka (3 – 65 m.), Epiktetas (50-138 m.), imperatorius Markas Aurelijus (121-180 m.), Ciceronas (106-43 m.).

***

„Įsidėmėk: nėra tavęs įžeisto, sumušto ar nuskriausto, o yra tik nuomonė, kad tai užgaulu. Jei kažkas tave erzina, pagalvok, kad tai tik vaizduotė, kuri tave erzina. Dėl to nuolat stenkis siekti, kad tavo vaizduotė jau daugiau tavęs neerzintų. Bet jei kartą paskyrei laiko apmąstymams, lengviau liksi pats sau ponu.”
(Epiktetas. Pamąstymai apie moralę. Kaunas: VADA. 2000, 39p.)

Dalintis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code