Megaros mokykla

Megaros mokyklą įkūrė Euklidas (apie 430–360 m. pr. m. e.) – graikų filosofas, kilęs iš Megaros miesto (40 km nuo Atėnų). Priklausė jis Sokratui artimiausių žmonių ratui, bet su Sokratu jį siejo greičiau asmeniški nei filosofiniai ryšiai. Savo filosofija jis buvo artimas elėjiečiams, teigė, jog yra tiktai vienis.
Jo mokykla buvo vadinama eristine, nes jis joje skiepijo eristiką, t.y. meną ginčytis ir įtikinti priešininką nepriklausomai nuo to, kuri pusė teisi. Eristika buvo išvesta iš kelio dialektika, nes ji buvo praradusi savąjį tikslą – ieškoti tiesos. Pagaliau ji naudojosi ir tais pačiais metodais, kaip Zenono dialektika: visur ieškojo prieštaringumų ir antinomijų; o kur jų nebūdavo, ten juos sukurdavo.
Kai kurios iš Megaros mokyklos antinomijų vertos dėmesio ir atminties: jose suformuluoti, daugiausia pavyzdžių forma, esminiai loginiai arba sematiniai keblumai. Žinomiausi iš jų yra priskiriami jau ne Euklidui, o jo mokiniui Eubulidui:
Melagis: jei melagis sako, kad jis meluoja, tai kartu jis ir meluoja, ir sako tiesą.
Elektra: Elektra žino, kad Orestas jos brolis, bet kai jis apsigaubęs stovi prieš ją, ji nežino to, ką žino.
Plikė: kam iškrinta vienas plaukas, tas dar netampa plikiu, antras iškritęs plaukas irgi dar nepadaro plikės; kada prasideda plikė?
Raguotis: nesi pametęs ragų, o ko nepametei, tą turi, vadinasi, turi ragus.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code