Nuovokumas ir išradingumas

isrGadameris, interpretuodamas šeštąją „Nikomacho etikos“ knygą, išskiria ir dar dvi kitas phronesis (praktinė išmintis; supratingumas) kontekste susiklosčiusias galimas žmogaus savybes: nuovokumą ir išradingumąKuo jos skiriasi nuo supratingumo?Aristotelis pats jų aiškiai neatskiria. Gadameris nuovokumą ir išradingumą interpretuoja kaip supratingumo modifikacijas. Viena sukuria baisų žmogų, kita – gerą.Išradingas žmogus, pasinaudodamas prigimtiniais praktinei veiklai būtinais talentais su gąsdinančiu lengvumu geba pasinaudoti kiekvienos situacijos šansais. Iš visko jis išpeša naudą, suranda išeitį iš kiekvienos padėties.

„Nėra nieko baisesnio, piktybiškesnio, netgi pavojingesnio, kaip genialių savybių panaudojimas blogiems tikslams“

(Gadamer, 1907, 307),

sako Gadameris, interpretuodamas Aristotelį. Nuovokumas, priešingai nei išradingumas – tai gebėjimas teisingai įsivaizduoti situaciją, kurioje yra kitas žmogus. Taip tampa galima draugystė – gebėjimas galvoti kartu. Nuovokus žmogus gali kitam patarti. Jis geras: gali atsižvelgti į situaciją, kurioje yra kitas, yra linkęs nusileisti ir atleisti. Gadameris su šia savybe susieja sąžinės fenomeno klausimą.

[Žmogus ir žodis. 2003. IV. Aristotelio „pėdsakai“ šiuolaikinėje moralės filosofijoje. Jūratė Baranova]

Share Button
P.S. DĖMESIO! Jei patiko straipsnis ir spausite nykštį, prašome palaukti, kol pasirodys langas su GALIMYBE patvirtinti, jog tekstas tikrai tikrai patiko. Dėl mums nesuprantamų priežasčių, jau eilę metų šiai svetainei taikomi tokie papildomo patvirtinimo, ribojantys/represiniai mechanizmai. Jei kažką suprantate apie tai daugiau – labai prašome su mumis susisiekti minerva@filosofija.info. AČIŪ!

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code