Žana d’Ark
Lygiai prieš 100 metų, 1923 m. gruodžio 28 d. sceną išvydo Džordžo Bernardo Šo (George Bernard Shaw) istorinė pjesė „ŠVENTOJI JOANA“.
Istorija apie 1431 metais ant laužo sudegintą ŽANĄ d’ARK, vadinamą „Orleano mergele“. Dž. B. Šo po dvejų metų gavo Nobelio literatūros premiją ir padovanojo mums naują šansą (vis naują!) suprasti, kaip galima po 500 metų atgaivinti žmonijos klaidžiojimus. Nes praeitis nemiršta – ji net nesibaigia.
Štai kas dabar rašoma žinynuose:
Anglija kovojo 100-į karą, siekdama valdyti ne tik Burgundiją, bet ir visas prancūzų žemes. Valstiečio dukra Žana d’Ark, 16 metų mergina, išgirdo „Dievo balsą“. Sukrėsta ir paveikta priesako, ji nusprendė, kad jos misija – išvaduoti Prancūziją iš anglų okupacijos, atimti iš Anglijos karalių galimybę panaikinti Prancūzų karalių teisę valdyti. Su draugais ji išvyko pas karaliumi bijantį tapti dofiną. Bailusis dofinas leidosi įtikinamas, kad mergelė be kilmės ir be vardo padės jam karūnuotis Reimso katedroje, tapti Prancūzijos karaliumi Karoliu VII.
Šį savo sprendimą jis parėmė ne savo valia, o Katalikų bažnyčios viršūnių leidimu pabandyti mergelei savus regėjimus įvertinti mūšio lauke – įrodyti savo „misiją“… Paauglė be patirties, vos nusėdinti balne išjojo kaip gyva vėliava pas karo vadus. Armijos vadai ta vėliava patikėjo. Tai buvo absoliučiai neįtikėtina, neįmanoma, bet tapo Prancūzijos šansu. 1429 metus galime laikyti dabartinės Europos nacionalinės valstybės gimimo metais.
Žana d’Ark istorinė misija truko vos trejus metus ir baigėsi kaip ir turėjo baigtis – prancūzai pardavė ją savo priešams (už 10 000 auksinių…) Susidoroti su didvyriška paaugle baigė Katalikų bažnyčios teismas, nusiuntęs ją ant laužo kaip eretikę, „neturėjusią teisę kalbėtis su Dievu“.
Iškelti šią šviesią ir niūrią Europos istoriją į rampos šviesą, į Vakarų pasaulio dėmesio centrą airių kilmės dramaturgas nutarė vos išgirdęs 1920 metų Vatikano sprendimą – Šventasis sostas paskelbė Žaną d’Ark šventąja. Dž. B. Šo buvo 67 metai ir jis degė jaunatviška „misija“ parodyti europiečiams jų beprotybes.
Būtent šiandien, prieš 100 metų, pjesė „Šventoji Joana“ buvo suvaidinta ne pačioje Europoje, o jos kultūros ir politikos forposte – JAV. Šiaip ar taip, Vakarų pasaulyje. Kuris tuomet valdė pasaulį.
Kuo šiandien jau galime rimtai nebetikėti.
Parengė Arvydas Juozaitis
Naujausi komentarai