Bendravimo partnerių revizija
Michailas Litvakas, populiarus psichoterapeutas, savo terapinius metodus grindžiantis tiksliais formalios logikos principais bei gyvenimo filosofijos atstovų įžvalgomis. Esmė gana paprasta, terapeuto manymu, tik tvirtai ant savo kojų stovintis asmuo gali užmegzti ir puoselėti ilgalaikius ir patikimus santykius su aplinkiniais. Kita vertus, pačių santykių kūrimo prielaida, taip pat nėra sudėtinga – tereikia kuo daugiau būti kartu tame pačiame erdvėlaikio taške, toje pačioje akistatos situacijoje. Mūsų nuolatiniai dialogo partneriai, virsta interiorizuota aplinka, interiorizuota Kitybe ir integruota Savasties dalimi, galiausiai… Visą kitą galima [pasi]google’inti. Taigi, M. Litvako metodas:
Instrukcija. Sudarykite 15-20 (ar daugiau) žmonių sąrašą kuriems skiriate daugiausia laiko. Tada suskirstykite juos pagal kategorijas (1-6, žiūr. apačioje). Į sąrašą įtraukite ne vien tuos, su kuriais bendraujate tiesiogiai, bet ir tuos, apie kurios galvojate. Kam skiriate daugiausia laiko, tą žmogų įrašykite pirmą, kam mažiausiai – paskutinį. Tada atskirai, tiesiog sau, įvertinkite kiekvieno į sąrašą įtraukto žmogaus svarbą. Galite pasitelkti universalų ekvivalentą – pinigus, t.y., kiek asmuo jums suteikia nuolatinių pajamų ar nuostolių arba pasirinkti individualų įvertį (meilė, žinios, laimė, blaivybė, moralė, jums labai svarbi pamatinė „X” vertybė).
1-a kategorija: Aš.
Ši kategorija siejama su laiku, kurį skiriate sau. Tai gali būti mokymasis, sportas, poilsis, valgymas, kūrybinė veikla ir panašiai. Čia bus visi tie žmonės, kuriuos sutinkate vykdydami šią veiklą.
2-a kategorija: Dalykiniai partneriai.
2.1 bus tas žmogus, kuris kartu yra ir dalykinis, ir jūsų seksualinis partneris. Idealiu atveju tai sutuoktinis. Jei tokio nėra, šią vietą palikite tuščią. Tai jūsų problema, kurią vertėtų išspręsti. Stenkitės atrasti su sutuoktiniu bendrą užsiėmimą, pradėti bendrą verslą. Vien vaikai ir seksas – dar nėra pakankamai poros santykius stiprinantys faktoriai. Vaikai užauga, o seksualinį partnerį surasti lengviau negu bendrą užsiėmimą. Jei su sutuoktiniu neturite bendro užsiėmimo, anksčiau ar vėliau jo dalykinis partneris gali tapti ir jo seksualiniu partneriu.
2.2 – paprastai tai yra jūsų viršininkas. Jei taip nėra, tada kyla klausimas, ką jūs apskritai veikiate šiame versle? Toliau žmonės įrašomi mažėjančios svarbos eile. Gyvenime jums tai pravers. Pavyzdžiui, kai jums vienu metu pasiūlys susitikti keli partneriai. Jei tuo pat metu skambins 2.3 ir 2.8, apsispręsti bus lengva. Akivaizdu, jog susitikti reikia su 2.3.
3-a kategorija: Seksualiniai partneriai.
Prie jų reikia priskirti ne tik tuos žmones, su kuriais bendraujate intymiai, bet ir tuos, su kuriais norėtumėte tokį ryšį užmegzti. Dažnokai pastariesiems eikvojama netgi daugiau laiko negu pirmiesiems. Jei turite kelis seksualinius partnerius, tai liudija apie prastus santykius su sutuoktiniu. Juos reikia gerinti, arba susirasti kitą partnerį.
Monogamijos privalumas – sutaupoma galybė lėšų ir laiko. Meilužis(-ė), tai ne tik papildomos sąnaudos, bet ir perteklinė nervinė įtampa, kuri kyla mėginant nuslėpti susitikimus ar prasidėjus skandalams neištikimybei paaiškėjus. Gana lengva paskaičiuoti vaikščiojimo „į šoną“ nuostolius. Vardan 20-30 minučių tenka išeikvoti mažiausiai 2-3 valandas. Daugiausiai suryja ne iki galo užbaigti seksualiniai santykiai. Tai nuolatiniai apmąstymai, nerimas, nemiga, kaltės ar netikrumo jausmas. Neretai, apsėdęs seksualinis neramumas, iščiulpia visas kūrybines jėgas.
4-a kategorija: Vaikai (kai jie yra).
Jei jie keli, tai 4.1 bus tas, su kuriuo dažniausiai bendradarbiaujate. Gal net teisingiausia būtų tokį vaiką perkelti į 2-ąją sąrašo kategoriją. Deja, bet neretai čia pastebėsime daugiau tokio dalykinio bendradarbiavimo minusų nei pliusų. Daugiausia dėmesio vertėtų skirti tam vaikui, kuris yra sąrašo viršuje. Deja, realiame gyvenime, daugiausia dėmesio susilaukia netikę vaikai, kas gali paskatinti pažangius vaikus nedoriems veiksmams ar sukelti ligas, taip siekiant nesąmoningai pritraukti tėvų dėmesį.
5-a kategorija: Tėvai ir sutuoktinio tėvai.
Jei su šia kategorija nebendradarbiaujate, geriau su jais išvis nebendraukite, išskyrus gimtadienius ir šventes, žinoma tada aplankykite ir pasveikinkite. Tuo atveju, kai tėvai jus išlaiko, žinokite, kad tai patys artimiausi jums žmonės, skirkite jiems deramą dėmesį.
6-a kategorija: Šlamštas.
Tai visi pažįstami žmonės, kurių neapima nė viena iš ankstesnių kategorijų ir dėl kurių jūs eikvojate laiką: vadinamieji draugai, giminaičiai, kaimynai ir kiti.
Sudarę sąrašą, paskaičiuokite, kiek nuostolių jums atneša bendravimas. Jei bent kartą per ketvirtį atliksite tokią inventorizaciją, matysite, kas iš tikrųjų vyksta šioje svarbioje gyvenimo srityje. Jei daugiau laiko skiriate sau, darbui ir seksualiniams santykiams, tai yra teigiama dinamika. Būkite dėmesingi 2-ai kategorijai – dalykiniams partneriams. Situacija čia dažnai kinta. Šiandien jums svarbiausias yra asmuo A, o po trijų mėnesių – gal jau C. Taigi juos reikės sukeisti vietomis.
Geriausiai, kad 3-ioje kategorijoje išvis nieko nebūtų, nes seksualinį partnerį, su kuriuo bendraujate, jau priskyrėte 2-ai kategorijai. Deja, monogamija – retas reiškinys, kai kito partnerio netrokštama net mintyse.
Jei norite, kad medis išaugtų aukštas, reikia apipjaustyti apatines šakas.
Šaltinis: Litvak M. Kaip sužinoti ir pakeisti likimą. Charakteris-temperamentas- gabumai. Iš rusų k. vertė V. Lapukauskas. Luceo. 2013. P. 365-370
Parengė: kūrybinė grupė „Žiedas”
Naujausi komentarai