Džeremis Bentamas

Džeremis BentamasDžeremis Bentamas (Jeremy Bentham, 1748-1832 m.) – britų utilitaristas. Rašė apie teisę ir moralę. Juristo sūnus, studijavo teisę. Stengėsi patobulinti britų jurisprudenciją: siūlė idėjas tobulai teisės sistemai sukurti, įvairius praktinius „laimės kiekį“ didinančius projektus. Žymiausias Bentamo pasiūlymas – „panoptikumas“ – tobulas kalėjimas. Kalėjimą Bentamas siūlė privatizuoti, pats ruošėsi jį valdyti. Buvo numatęs netgi vietą kalėjimui (šiuo metu Londone ten yra Tate galerijos vieta). Bentamo pageidavimu, jo kūno mumija po mirties liko Londono universiteto koledže, kur iki šiol ji tebelaikoma stiklinėje dėžėje. Bentamas ieškojo normos įvertinti žmonių socialinius santykius. Toks kriterijus, jo manymu, yra nauda. Bentamas yra teleologinės etikos klasikas. Ši etika poelgio paties savaime nelaiko nei geru, nei blogu; poelgio dorovinę vertę lemia iš jo kylančios pasekmės. Pasekmių gerumo kriterijumi Bentamas laiko naudą, todėl jis laikomas utilitarizmo etikos pradininku. Pasekmių naudingumas skaičiuojamas lygievertiškai įskaitant visus su juo susijusius asmenis (ir patį veikiantįjį). Bentamo utilitarizmas neigia ir etinį egoizmą (pasekmės naudingos tik man), ir etinį altruizmą (pasekmės naudingos visiems, išskyrus mane).

Jo siūlomas socialinės veiklos tikslas: Kuo daugiau laimės kuo didesniam žmonių skaičiui.

Pagrindiniai veikalai: „Įvadas į moralės ir teisėtvarkos pagrindus“ ir „Deontologija“ (arba kitas pavadinimas „Mokslas apie moralę“). Lietuvių kalba kol kas Bentamo darbai neskelbti.

Share Button
P.S. DĖMESIO! Jei patiko straipsnis ir spausite nykštį, prašome palaukti, kol pasirodys langas su GALIMYBE patvirtinti, jog tekstas tikrai tikrai patiko. Dėl mums nesuprantamų priežasčių, jau eilę metų šiai svetainei taikomi tokie papildomo patvirtinimo, ribojantys/represiniai mechanizmai. Jei kažką suprantate apie tai daugiau – labai prašome su mumis susisiekti filosofai@inbox.lt. AČIŪ!

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code