Susitikimas su Julian Bonder. Vieša atminties erdvė: kaip sukurti erdvę kritinei refleksijai ir socialiniam veiksmui

Susitikimas-su-Julian-Bonder

Šį trečiadienį, birželio 26 dieną, kavinėje „La Boheme“ Naujoji kairė ir DEMOS kritinės minties institutas pakvietė dalyvauti susitikime su Julian Bonder, žinomu JAV viešųjų erdvių architektu ir viešuoju intelektualu.

Julian Bonder yra visame pasaulyje plačiai pagarsėjęs memorialinių vietų kūrėjas ir viešasis intelektualas, savo profesinėje ir akademinėje veikloje jungiantis architektūrą ir socialinį veiksmą, aktyviai pasisakantis atminties, viešųjų erdvių, kultūrinių traumų, paminklų architektūros klausimais.

Šiame pristatyme jis daugiausiai kalbėjo apie savo projektą skirtą kovai už pilietines teises ir vergovės panaikinimą Prancūzijoje (Memorial to the Abolition of Slavery).

Monumentai yra ant kiekvieno kampo, tiesiog jų nematome, nepastebime, sako Julianas. Atlikdami topografines transformacijas, galime pakviesti juos kalbėti. Vieša erdvė iškyla kaip bendravimo tarpininkas ir katalizatorius.

„Mes apšviečiame praeitį ir praeitis apšviečia mus”, pamedituokite apie tai, siūlo Bonderis.

Aplinka → Atmintis → Veiksmas. Taip architektūros dėka kuriamos istorinės pamokos, erdvė mąstymui apie dabartį ir praeit, istorinis tęstinumas, o sykiu ir didėjančio sąmoningumo pažadas.

Po paskaitos užsimezgusi diskusija pakrypo link Lietuvos aktualijų, architektūrinio sovietų paveldo ir Žaliojo tilto skulptūrų Vilniuje.

Menas, tai gyvenimo korekcija, jo dėka galime kažkiek kompensuoti kultūrines traumas. Į skausmingą visuomenės patirtį galima mėginti pažvelgti su truputėliu humoro, žaismingai, demitologizuojant ir taip sušvelninat skausmingas visuomenei istorines akimirkas, kalbėjo Julianas.

Šiame kontekste gali pasirodyti visai įdomi ir vertinga Nerijaus Milerio paskaita „Architektūra kaip kasdienio miesto ritmo sinchronizavimo priemonė”.

Diskusiją moderavo: Linas Eriksonas
Disputantas: Gediminas Urbonas

Pirma dalis:

Antra dalis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code