Pjeras Tejaras de Šardenas

tejaras-de-sardenasPjeras Tejaras de Šardenas  (pr. Pierre Teilhard de Chardin; 1881 m. gegužės 01 d. — 1955 m. balandžio 10 d.) — prancūzų teologas ir filosofas, jėzuitų dvasininkas, vienas iš noosferos teorijos kūrėjų. Paliko svarbų mokslinį indėlį paleontologijos, antropologijos, filosofijos ir katalikų teologijos srityse. Sukūrė savitą katalikiškos tradicijos ir šiuolaikinės kosminės evoliucijos sintezę.

Po savęs nepaliko nei jokios mokyklos, nei tiesioginių mokinių, bet tapo naujos mokslo atšakos – tejarizmo (krikščioniško evoliucionizmo) pradininku. Jo sukurta noosferos koncepcija padarė didžiulę įtaką šiuolaikinio mokslo raidai, randa savo atspindį šiuolaikinėje visuomenėje, bei jos masinėje kultūroje, pavyzdžiui, Dan’o Simmons’o fantastinių kūrinių cikle „Hiperiono dainos” (angl. Hyperion Cantos).

Jo darbų tyrinėtojai pažymi neįprastą griežto mokslinio stiliaus, aiškios logikos ir nepaprasto poetiškumo, atskirų fragmentų emocionalumo derinį palyginamą su krikščioniškų mistikų himnais.

Kai kuriose šalyse jo garbei įkurtos asociacijos (Amerika, Prancūzija, Olandija), leidžiamas jo vardu pavadintas žurnalas.

Lietuviškai leidykla „Mintis” yra išleidusi jo knygą „Žmogaus fenomenas” (1995).

Daugiau info radio laidoje „Prie pietų stalo” apie bioinformatiką:
Pokalbis su biofiziku, biokibernetiku Dobilu Kirveliu.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code