Istoriška garbė

Pagrindinis kilmingumo bruožas – reiklumas sau, pareiga, o ne privilegijos. Asmeninės teisės arba privilegijos – ne pasyvi nuosavybė, ne dovana, o jo savininko asmeninių pastangų rezultatas. Bendrosios teisės, pavyzdžiui, „žmogaus ir piliečio teisės“, yra pasyvi nuosavybė, įgyta veltui – likimo pametėta dosni dovana, kuria apdovanojamas kiekvienas – nereikia jokių pastangų, tereikia giliai kvėpuoti ir neišsikraustyti iš proto. Aš jas taip apibendrinčiau: visuotinių teisių užtenka laikytis, o asmenines privalu išlaikyti.

Kilmingas reiškia „nusipelnęs, žymus“. Sūnus yra žinomas tik todėl, kad jo tėvas pelnė garbę. Sūnaus garbė – tai tik garbingo tėvo atspindys; išties paveldėtas kilmingumas – tai savotiškas atšvaistąs, kaip mėnulio šviesa ar mirusiųjų prisiminimas. Vienas iš reikšmingumo ženklų – titulai. Kilmingas protėvis pats save įpareigojo, o kilmingą palikuonį įpareigoja paveldėtas titulas.

Logiškesni kinai yra įsivedę atvirkštinę paveldėjimo tvarką, ne tėvas suteikia sūnui kilmingumą, o sūnus, pasiekęs didžią garbę, apdovanoja ja gimdytojus, savo pastangomis išaukština kuklios kilmės šaknis. Todėl nustatant kilmingumo rangą, nurodomas skaičius, kelioms protėvių kartoms suteikiamas kilmingumas; būna palikuonių, kurie suteikia titulą tik tėvui, bet būna atvejų, kada pasiekiama penkta ar net dešimta protėvių karta. Taip protėviai atgimsta per nuopelnus gyvo žmogaus, kurio kilmingumas išryškėja dabar, o ne praeityje: taigi yra, o ne buvo.

Ch. Ortega i Gasetas. Masių sukilimas. Vilnius: Mintis. 1993. P. 75-77
Iliustracija: Leonardo Da Vinčio paveikslas „Mona Liza“

Share Button
P.S. DĖMESIO! Jei patiko straipsnis ir spausite nykštį, prašome palaukti, kol pasirodys langas su GALIMYBE patvirtinti, jog tekstas tikrai tikrai patiko. Dėl mums nesuprantamų priežasčių, jau eilę metų šiai svetainei taikomi tokie papildomo patvirtinimo, ribojantys/represiniai mechanizmai. Jei kažką suprantate apie tai daugiau – labai prašome su mumis susisiekti filosofai@inbox.lt. AČIŪ!

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code